Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zmiany na rynku motoryzacyjnym dostrzegane są gołym okiem. W defensywie są diesle, z kolei coraz większym zainteresowaniem cieszą się auta z napędem hybrydowym. Kierowcy coraz częściej stawiają na takie samochody, m.in. ze względu na ulgi podatkowe, które w wielu krajach przyznawane są właścicielom takich aut, jak również ze względu na proekologiczny charakter takich aut. Przede wszystkim decydują jednak względy ekonomiczne. Dlaczego? Zapraszamy do lektury krótkiego "za" i "przeciw".

  1. Co to znaczy, że auto ma napęd hybrydowy?
  2. Zalety samochodów hybrydowych
  3. Wady samochodów z napędem hybrydowym

Hybryda, diesel, gaz a może tradycyjny napęd spalinowy? Różne rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dziś przyjrzymy się wadom i zaletom napędu hybrydowego.

samochód hybrydowy

Co to znaczy, że auto ma napęd hybrydowy?

Napęd hybrydowy w samochodzie stanowi połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Można wyróżnić kilka rodzajów napędu hybrydowego, które znacznie się od siebie różnią. Przykładowo, w mikrohybrydzie silnik elektryczny nie jest wykorzystywany w celu napędzenia samochodu, a jedynie pełni rolę alternatora i rozrusznika. Samochody z łagodną hybrydą również nie mogą napędzać się samodzielnie za pomocą silnika elektrycznego. Najbardziej zaawansowana jest pełna hybryda, gdzie silnik elektryczny pełni różne role - napędza samochód, wspomaga silnik spalinowy i odzyskuje energię podczas hamowania. Ze względu na sposób połączenia silnika spalinowego i elektrycznego, wyróżniamy hybrydę szeregową, równoległą oraz mieszaną. Przykład rodzinnego auta z napędem hybrydowym znajdziesz np. tu: https://www.motofakty.pl/artykul/rodzinny-suv-od-opla-grandland-x-hybrid4-dostawca-frajdy.html

Zalety samochodów hybrydowych

Do najważniejszych zalet samochodów o napędzie hybrydowym zalicza się: niższe spalanie, niż ma to miejsce w przypadku aut z tradycyjnym napędem, co zauważane jest głównie podczas jazdy po mieście; możliwość przejechania kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów na samym prądzie; brak konieczności robienia częstszych przeglądów; odzysk energii z hamowania. Warto wspomnieć również o proekologiczności samochodów z napędem hybrydowym oraz o ulgach podatkowych, które dla kierowców przyznawane są w wybranych państwach.

Wady samochodów z napędem hybrydowym 

Największą wadą samochodów z napędem hybrydowym jest bez wątpienia ich wysoka cena. Tego typu auta wciąż są droższe od samochodów z klasycznym napędem. Kolejnym minusem jest to, że ze względu na konieczności posiadania baterii do napędu hybrydowego, pojemność bagażnika w przypadku wielu modeli jest mniejsza.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E








fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag samochody hybrydowe