Użytkownicy IE6 zmuszeni do "bingowania"

03-06-2009, 04:38

Archaiczna przeglądarka Microsoftu zrobiła psikusa jej użytkownikom, ustawiając Bing, nową wyszukiwarkę producenta Windows, jako domyślną. Co gorsza, Internet Explorer 6, bo o tym programie mowa, nie pozwala swoim użytkownikom zmienić Bing na jakąkolwiek inną wyszukiwarkę.

Niezwykle ciepło przyjęta, jak na produkty Microsoftu, wyszukiwarka Bing najwyraźniej ma w sobie starego ducha Microsoftu, który uczepił się dziurawej i niezgodnej ze standardami, a mimo to wciąż licznie wykorzystywanej przez internautów przeglądarki Internet Explorer 6 (według Ranking.pl w Polsce z IE6 korzysta ponad 19% użytkowników sieci, a na świecie prawie 17% według Net Applications).

Od czasu oficjalnego uruchomienia Bing na różnych stronach internetowych zaczęły pojawiać się głosy niezadowolonych użytkowników IE6, którzy twierdzą, że wbrew ich życzeniu Bing podmieniła ich domyślną wyszukiwarkę. Co więcej, z doniesień internautów wynika, że w żaden sposób nie daje się zmusić tej przeglądarki do ustawienia w pasku wyszukiwania innej niż Bing wyszukiwarki.

Bing w IE6 - komunikat o braku strony przy próbie skorzystania z innej niż Bing wyszukiwarki
fot. DI - Bing w IE6 - komunikat o braku strony przy próbie skorzystania z innej niż Bing wyszukiwarki
Wszelkie próby skorzystania z innej niż Bing wyszukiwarki lub przywrócenia poprzednich ustawień - niezależnie, czy chodzi o zamianę Bing na Google, Yahoo, Ask, a nawet na wyszukiwarkę Microsoftu Live Search - kończą się niepowodzeniem. Jedyny efekt to pokazanie okienka z komunikatem: Niestety. To nie jest strona, której szukasz!
Oczywiście problem ten można zawsze obejść, bądź to aktualizując IE6 do IE7 lub IE8, których Bing nie trzyma się już tak kurczowo, bądź też instalując jedną z konkurencyjnych przeglądarek, np. Firefox, Operę, Safari albo Chrome.

W obliczu ciągłych procesów antymonopolowych trudno podejrzewać Microsoft o celowe działanie. Z drugiej strony, znając dotychczasowe praktyki tej firmy, część obserwatorów rynku na pewno spodziewała się, że Microsoftowi trudno będzie oprzeć się wykorzystaniu potencjału, jaki ma w postaci domyślnie instalowanej przeglądarki IE w systemach Windows. Przy obecnym podziale rynku pomiędzy przeglądarki zmuszenie 20% użytkowników internetu do korzystania z Bing mogłoby błyskawicznie odebrać Google spory kawałek tortu na rynku wyszukiwarek.

Jednakże w oświadczeniu przesłanym serwisowi Search Engine Roundtable, a także na twitterowym koncie Bing Microsoft stanowczo temu zaprzecza, przeprasza i zapewnia, że już pracuje nad rozwiązaniem problemu. Wkrótce powinna pojawić się aktualizacja eleminująca problem, który dotknął IE6. Producent Internet Explorera przy okazji zachęca do migracji na najnowszą, ósmą wersję, która jest bardziej bezpieczna i lepiej niż jej poprzedniczki obsługuje standardy sieciowe.


Źródło: Search Engine Roundtable via the Next Web
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728