Uzdrowisko Gołdap

03-03-2016, 12:10

To, co w ostatnich latach dzieje się w Gołdapi w zakresie inwestycji najlepiej obrazują rankingi, gdzie gmina w roku ubiegłym znajduje się od kilku lat w polskiej czołówce jeśli idzie o wykorzystanie środków europejskich. Rzecz jasna, w kategorii miast powiatowych.

To jest efekt wytyczenia konkretnego celu – priorytetem Gołdapi jest turystyka aktywna i działalność uzdrowiskowa. Chociaż trzymając się świadomości, iż w tym miejscu nadal jest najczystsze powietrze w Polsce nie zapomniano o pewnej (nieszkodliwej dla środowiska) dywersyfikacji tutejszej gospodarki, czego dowodem może być przejście graniczne i podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie prężnie funkcjonuje 8 zakładów i gdzie nadal można inwestować.

Uzdrowiskową strefę „A” wytyczono w podmiejskim Lesie Kumiecie i tuż przy brzegu jeziora Gołdap. Działa tu sanatorium, w którym można m.in. leczyć choroby układu krążenia, nerwice, nadwagę, choroby narządów ruchu. Sanatorium ma pełne obłożenie przez cały rok (ok. 500 osób) i m.in. dzięki temu gmina Gołdap ma w ciągu największe wykorzystanie w regionie miejsc noclegowych.

Gmina Gołdap jest jedyną w regionie posiadającą status uzdrowiska.

Tężnie, pijalnia, promenada...

Dzięki środkom europejskim w dzielnicy uzdrowiskowej nad jeziorem Gołdap pobudowano czwarte w Polsce tężnie solankowe. Obok tężni znajduje się pijalna tutejszych wód mineralnych wraz z grotą solną.

Kwota niebagatelna, bo około 30 mln złotych, przeznaczona została na wybudowanie tężni oraz pijalni. Również w ramach tej inwestycji, unowocześniono przystań plaży miejskiej i śródmiejski rynek.

Dobre efekty dały wiercenia geologiczne w miejscu przyszłych tężni – dowiercono się bowiem do dobrej jakości wód mineralnych, z m.in. dużą zawartością magnezu. Są też solanki, które będą też zdatne do picia przy zaleceniu lekarza.

Leczymy się nie tylko w sanatorium

Rzecz jasna, by lecznictwo uzdrowiskowe były kompletne nie zapomniano o aspekcie sportowym. W Gołdapi imprezy odbywają przez cały rok, bowiem dla gminy ważny jest również sezon zimowy, gdyż tu znajduje się ośrodek sportów zimowych.

Natomiast w sezonie letnim warto polecić choćby „Dni Gołdapi”, trwające przez wakacje „Gołdapskie Lato Kulturalne”, „Międzynarodowy Konkurs Krzyku” i sierpniowy Festyn Pogranicza „Kartaczewo”.

Na pewno niezapomnianym przeżyciem będzie wejście na zabytkową wieżę ciśnień z kawiarnią i punktem widokowym, odwiedzenie Puszczy Rominckiej, przejazd zabytkową trasą kolejową do sławnych mostów w Stańczykach i obcowanie ze sławną piramidą w Rapie.

Do Gołdapi można dojechać

Tak – drogi dojazdowe do Gołdapi poprawiają się. Gotowa jest już obwodnica miasta, Wykonano tzw. cięciwę obwodnicy. Wyremontowane zostały dwudziestokilometrowych odcinków dróg od strony Warszawy i Olsztyna.

Mimo to gorąco polecamy rowery, by przejechać się choćby puszczańskim „Szlakiem Rominckiego Jelenia”, albo najnowszym, ogólnopolskim "Green Velo", wszak nieprzypadkowo turystyczne hasło Gołdapi brzmi: Kraina łowców przygód


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

fot. LeslieAnn

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne: