Uwaga na strony oferujące beta-testy iPada

09-03-2010, 19:34

Sprzedaż nowego gadżetu firmy Apple rozpocznie się 3 kwietnia, zamówienia będzie można składać już od 12 marca. Cyberprzestępcy nie omieszkali skorzystać z okazji - specjaliści ds. bezpieczeństwa informują, że tysiące użytkowników Facebooka, zachęconych obietnicami darmowego przetestowania iPada, zostało naciągniętych na specjalną usługę telefonii komórkowej.

Nowo powstałe strony na Facebooku o nazwach takich, jak "Poszukiwani testerzy iPada - otrzymaj wcześniej iPada na własność!" oraz "Mega promocja - rozdajemy iPady!" żerują na naiwności internautów i ich pragnieniu posiadania nowego gadżetu za darmo.

Niektóre zostały zaopatrzone w sfałszowane pozytywne komentarze innych użytkowników Facebooka, mające potwierdzać autentyczność oferty. Gdy ofiara zgłasza się po odbiór nagrody, zazwyczaj musi wziąć udział w quizie online i podać swój numer telefonu, na który rzekomo mają zostać wysłane wyniki.

>> Czytaj także: iPad? Znam, ale nie potrzebuję

- Zostaniesz zapisany do usługi, która będzie cię kosztowała 10 dolarów tygodniowo, dopóki z niej nie zrezygnujesz - tłumaczy Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa firmy Sophos. - Scamerzy odpowiedzialni za utworzenie fałszywych stron na Facebooku z pewnością zgarniają część z tych pieniędzy dla siebie, "zapraszając" nieświadomych użytkowników do korzystania z usługi.

Warto zauważyć, że oszustwa tego typu nie ograniczają się do iPadów. Eksperci odnotowali na Facebooku strony scamerów oferujące także inne drogie gadżety i "usługi premium". Wszystkie mają jedną wspólną cechę - ich celem jest przekonanie użytkowników, że mogą coś otrzymać zupełnie za darmo

Sophos przygotował nagranie wideo na YouTube ostrzegające przed omawianym scamem:


Źródło: Sophos
Tematy pokrewne:  

tag Sophostag scamtag oszustwatag iPadtag cyberprzestępczość
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy