Uwaga na "localizer" rzekomo za złotówkę + VAT

09-11-2010, 16:49

Pewna firma z Kostaryki w trosce o polskich użytkowników usług telekomunikacyjnych wprowadziła na nasz rynek usługę "geolokazliwacji numerów telefonów komórkowych". Żeby z niej skorzystać, wystarczy wysłać SMS na numer o podwyższonej opłacie. Brzmi znajomo? O podobnych próbach wyłudzeń informowaliśmy w Dzienniku Internautów już wiele razy.

O podejrzanej stronie poinformował redakcję DI jeden z Czytelników. "Zlokalizuj dowolny numer telefonu" - zachęca usługodawca, firma Touch Media S.A. z siedzibą w Kostaryce, małym kraju położonym w Ameryce Środkowej.

Na stronie głównej można przeczytać, że "Bazując na ofertach firm telekomunikacyjnych znaczącą różnicę można zauważyć w technologii która na rynku Europejskim niestety jest nadal bardzo słabo rozwinięta" (pisownia oryginalna). To dlatego Touch Media zdecydowała się wprowadzić na polski rynek swoją usługę i w ciągu pierwszego miesiąca pozyskała rzekomo 16 tys. klientów.

>> Czytaj także: Naciąganie na Premium SMS - nowe postępowania UOKiK

Dalej czytamy: "Usługa dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników, którzy opłaca abonament miesięczny w wysokości 1,22 z VAT przy płatności PAYPAL oraz 30,50zł z VATprzy płatności DOTPAY". Prawda, że proste? Tych, którzy chcieliby dokonać płatności za pomocą serwisu PayPal, czeka jednak rozczarowanie.

Zachęta do wysłania Premium SMS-a - screen zrobiony przez Czytelnika DI
fot. - Zachęta do wysłania Premium SMS-a - screen zrobiony przez Czytelnika DI
Czytelnik przysłał nam zrzut ekranu obrazujący końcowy proces rejestracji. Widnieje na nim komunikat informujący o konieczności wysłania SMS-a na numer 92558 wraz z zachętą "PROMOCJA DLA NOWYCH KLIENTÓW REJESTRACJA JEDYNE 1,22 z VAT".

"Jak widać, wg serwisu wysłanie SMS-a na nr 925xx ma kosztować 1,22 z VAT. Niestety w rzeczywistości zapłacimy za tego SMS-a 25 zł netto! To już jest oszustwo pełną gębą" - bulwersuje się Czytelnik i ma rację.

Jak wielokrotnie przypominał na swoich stronach Urząd Komunikacji Elektronicznej, jeżeli numer, na który należy wysłać SMS, zaczyna się od cyfry 9, to jego koszt przekroczy 10 zł. Uwagę należy zwrócić na dwie kolejne cyfry po dziewiątce - oznaczają one cenę usługi netto. W tym przypadku, jak słusznie zauważył Czytelnik, będzie to 25 zł (30,5 zł z VAT).

>> Czytaj więcej: Jak nie dać się oszukać na Premium SMS (wideo)


Źródło: DI24.pl
Tematy pokrewne:  

tag wyłudzeniatag Premium SMStag oszustwa
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy