Uwaga na halloweenowe psikusy

30-10-2010, 18:51

W dniach poprzedzających Halloween liczba komputerowych żartów gwałtownie rośnie. Do skrzynek pocztowych trafiają aplikacje, które symulują usunięcie całej zawartości twardego dysku albo wyświetlają komunikaty informujące użytkownika, że jego komputer został zarażony trojanem. Często są to mistyfikacje, warto jednak pamiętać, że twórcy szkodliwego oprogramowania nie zawahają się wykorzystać tego święta do swoich celów.

Fałszywe linki wykorzystujące film „Paranormal Activity 2”
fot. PandaLabs - Fałszywe linki wykorzystujące film „Paranormal Activity 2”
Specjaliści z laboratorium PandaLabs podają, że ataki nawiązujące do Halloween są przez nich wykrywane... od sierpnia. W ciągu ostatnich kilku dni ich liczba oczywiście znacząco wzrosła. Czego należy się spodziewać?

>>> Czytaj: Wszędzie więcej Halloween... także w internecie

W tym roku cyberprzestępcy postawili na hollywoodzkie produkcje - do najpopularniejszych należą „Paranormal Activity 2” oraz „Piątek Trzynastego”. Przy użyciu technik Blackhat SEO atakujący pozycjonują złośliwe strony wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwania. Gdy użytkownik odwiedzi którąś z nich, jego system może zostać zainfekowany trojanem lub fałszywym antywirusem. Na ataki narażeni są przede wszystkim użytkownicy Windowsa, którzy nieregularnie aktualizują system i zainstalowane na nim oprogramowanie.

Przykład halloweenowego spamu
fot. PandaLabs - Przykład halloweenowego spamu
Podobnie jak ubiegłym roku, masowo jest rozsyłany także spam o tematyce związanej z Halloween w celu skłonienia użytkowników do ujawnienia swoich danych osobowych albo zakupu fałszywych bądź nielegalnych produktów. Często chodzi po prostu o zarabianie pieniędzy, gdyż wiele firm czerpie zyski z systemów pay-per-click.

Kilka pomocnych wskazówek

Jak zwykle najlepszą ochroną jest wiedza i zachowanie podstawowych środków ostrożności.

  • Nie otwieraj e-maili ani wiadomości z portali społecznościowych od nieznanych nadawców.

  • Nie klikaj na żadne linki zawarte w e-mailach, nawet jeśli pochodzą z zaufanych źródeł. Lepiej wpisać adres bezpośrednio w okienku przeglądarki. Zasadę tę warto stosować niezależnie od nadawcy, także w przypadku wiadomości z Facebooka, Twittera i innych serwisów społecznościowych.

  • Jeśli kliknąłeś na otrzymany link, dokładnie przyjrzyj się witrynie, na którą trafiłeś. Jeśli nie masz co do niej pewności zamknij przeglądarkę.

  • Nie otwieraj plików z załącznika pochodzących z nieznanych źródeł. W szczególności uważaj na pliki, które w nazwie mają „Halloween”.

  • Nawet jeśli witryna internetowa wygląda wiarygodnie, ale sugeruje rozpoczęcie pobierania, powinieneś zachować szczególną podejrzliwość.

  • Jeśli jednak ściągnąłeś i zainstalowałeś jakiekolwiek aplikacje, a teraz zaczynasz widzieć nietypowe wiadomości na swoim komputerze, to prawdopodobnie został on zainfekowany złośliwymi kodami.

  • Rób zakupy internetowe tylko na stronach, które cieszą się dobrą reputacją i oferują bezpieczne transakcje, szyfrując wszystkie informacje wpisywane na stronie. Aby sprawdzić, czy strona jest bezpieczna, poszukaj certyfikatu bezpieczeństwa w postaci małej żółtej kłódki obok paska narzędzi lub w prawym dolnym rogu ekranu.

  • Nie korzystaj ze wspólnych lub publicznych komputerów do przeprowadzania transakcji albo operacji wymagających wpisania hasła czy innych danych osobistych.

  • Zainstaluj skuteczne rozwiązanie zabezpieczające, zdolne wykrywać zarówno znane, jak i nowe odmiany zagrożeń.

>>> Czytaj: Cyberprzestępcy nie zapomną o Halloween


Źródło: Panda Security
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy