Uwaga na groźną aplikację w sklepie Google Play

27-05-2014, 15:59

KK Tuneup Master to aplikacja mobilna, która oprócz podstawowej, użytkowej funkcji może wywoływać również inne, niepożądane działania, takie jak wysyłanie SMS-ów Premium czy pobieranie i instalowanie innych aplikacji - donoszą specjaliści z Doctor Web. Warto zauważyć, że program ten został pobrany już ponad milion razy, jest to więc jeden z największych tego rodzaju incydentów w ostatnim czasie.

KK Tuneup MasterProgram, który przyciągnął uwagę specjalistów firmy Doctor Web należy do tzw. narzędzi optymalizujących, które poprawiają wydajność urządzenia mobilnego poprzez wykorzystanie jego różnych funkcji i ustawień. Pozwala on przede wszystkim na zarządzanie aplikacjami (w tym na ich instalację, usuwanie i tworzenie kopii zapasowych), czyszczenie pamięci oraz monitorowanie ruchu w internecie.

Oprócz wymienionych wyżej funkcji, aplikacja ta jest w stanie wykonać również szereg działań bez wiedzy użytkownika, takich jak pobieranie nieautoryzowanych aplikacji czy wysyłanie SMS-ów na numery premium. Narzędzie wykorzystuje w tym celu kilka nielegalnych funkcji, które są aktywowane po ich uruchomieniu. Jedna z nich jest wykorzystywana do komunikowania się ze zdalnym serwerem, na który przekazywane są informacje o urządzeniu (numery IMEI i IMSI) i z którego pochodzą poniższe komendy:

- utworzenie listy aplikacji do pobrania;

- opcje wysyłania wiadomości SMS (tekst oraz numer odbiorcy);

- utworzenie listy niektórych przychodzących wiadomości SMS (zawierających numer nadawcy oraz tekst SMS).

Inna funkcjonalność jest bezpośrednio związana z instalacją aplikacji. Zgodnie z wcześniej utworzoną listą plików APK umożliwia ona ich pobranie i zainstalowanie z użyciem komendy pm instal, która jest dostępna na urządzeniach z odblokowanym dostępem do konta roota. Jeśli nie są spełnione wymagania systemowe, instalacja może być wykonana w standardowym trybie, wymagającym potwierdzenia przez właściciela urządzenia mobilnego.

Pomimo faktu, że tzw. cicha instalacja oprogramowania (przebiegająca całkowicie automatycznie i polegająca na przyjęciu domyślnych odpowiedzi na zapytania instalatora) może służyć do legalnych celów, takich jak przenoszenie aplikacji z jednego urządzenia mobilnego na inne, funkcja ta może być również używana do instalacji różnych programów bez zgody użytkownika. Przykładem jest automatyczne wysyłanie SMS-ów, włączane bezpośrednio poprzez komendę z serwera, bez żadnego udziału użytkownika. W związku z pojawieniem się podobnych niebezpiecznych funkcji analitycy Doctor Web, dodając ten program do bazy wirusów, zaklasyfikowali go jako złośliwą aplikację o nazwie Android.Backdoor.81.origin.

– Od momentu wykrycia programu w sklepie Google Play, liczba jego pobrań przekroczyła milion, przy czym wielu użytkowników zdążyło już zetknąć się z problemem nieautoryzowanego wysyłania wiadomości SMS na numery premium. Zgodnie ze stanem na dzień 27 maja 2014 r. program ten był nadal dostępny do pobrania z katalogu aplikacji Google – zwraca uwagę Joanna Schulz-Torój, specjalista Doctor Web.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z działań szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów, podczas instalacji aplikacji użytkownicy powinni zwracać uwagę na wymagane w tym celu uprawnienia, a także korzystać z nowoczesnej ochrony antywirusowej dla systemu operacyjnego Android.

KK Tuneup Master w Google Play


Źródło: Doctor Web
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930