Uwaga na fałszywego antywirusa rzekomo od Microsoftu

27-02-2010, 15:57

Obserwując rozkwit fałszywego oprogramowania w ubiegłym roku, niektórzy producenci rozwiązań zabezpieczających doszli do wniosku, że cyberprzestępcy nie wymyślą już w tej kwestii nic nowego. Mylili się, o czym świadczy pojawienie się szkodnika, który podszywa się pod darmowego antywirusa Microsoftu - Security Essentials.

Po kilku latach daremnych prób zaistnienia na rynku aplikacji zabezpieczających, pod koniec września 2009 roku, gigant z Redmond udostępnił darmowego antywirusa, który w testach skuteczności bije na głowę swego poprzednika - Windows Live OneCare. Producenci konkurencyjnych rozwiązań, wypowiadając się dla Dziennika Internautów, zgodnie stwierdzili, że Microsoft Security Essentials jest zbyt prosty, by zapewnić użytkownikom dobrą ochronę. Jego zaletą jest jednak brak opłat.

>> Czytaj więcej: Microsoft Security Essentials okiem konkurencji

Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać sytuację i stworzyli trojana podszywającego się pod narzędzie Microsoftu, którego prawdziwy antywirus wykrywa jako Win32/Fakeinit. O nowym szkodniku poinformował David Wood na jednym z firmowych blogów.

Fałszywy Microsoft Security Essentials

Trojan pobiera z internetu skaner służący do monitorowania procesów uruchomionych w systemie - niektóre zostają zablokowane, inne szkodnik oznacza jako niebezpieczne. Niestety, złośliwe działanie Fakeinita do tego się nie ogranicza, instaluje on bowiem jeszcze rootkita o nazwie Alureon - pisaliśmy o nim w związku z poprawką MS10-015, której przypisywano możliwość uszkodzenia systemu Windows XP. Okazało się, że odnotowane przez użytkowników problemy były efektem działania tego właśnie szkodnika.

>> Czytaj więcej: Windows XP: Niebieski ekran to wina rootkita

Przedstawiciel Microsoftu zapewnił, że autentyczny Security Essentials bezproblemowo radzi sobie z podróbką.


Źródło: Microsoft
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031