Uwaga na fałszywe komunikaty bezpieczeństwa w Firefoksie

23-09-2009, 20:29

Witryny łudząco podobne do komunikatów bezpieczeństwa wyświetlanych przez przeglądarkę Firefox zarejestrowali eksperci z laboratorium G Data Software. Podstawowym celem takich stron jest zachęcenie ofiary do zainstalowania fałszywego oprogramowania antywirusowego (scareware).

Autentyczny komunikat bezpieczeństwa w Firefoksie
fot. G Data - Autentyczny komunikat bezpieczeństwa w Firefoksie
Fałszywy komunikat bezpieczeństwa w Firefoksie
fot. G Data - Fałszywy komunikat bezpieczeństwa w Firefoksie
Aktywnie surfując w sieci, użytkownicy Firefoksa prawdopodobnie nie raz widzieli komunikaty ostrzegające ich przed wejściem na groźne witryny. Fałszywe alerty, którymi zaczęli posługiwać się twórcy szkodliwych aplikacji, mają na celu przeniesienie ofiary na stronę z ofertą sprzedaży programu Antivirus Personal.

Scareware ewoluowało i stało się jednym z najbardziej lukratywnych źródeł dochodów internetowych przestępców - uważa Ralf Benzmüller, dyrektor G Data Security Labs. W najlepszym wypadku nieświadomy podstępu internauta może kupić bezwartościową aplikację, podszywającą się pod oprogramowanie zabezpieczające. Eksperci ostrzegają, że program nabyty za pośrednictwem takiej strony może posłużyć także do kradzieży poufnych danych zgromadzonych na komputerze ofiary.

Oferta fałszywego oprogramowania antywirusowego
fot. G Data - Oferta fałszywego oprogramowania antywirusowego
Przekierowanie odbywa się za pomocą wcześniej zainstalowanego konia trojańskiego, wykrywanego jako Trojan.FakeAlert.BFW. Dzięki niemu cyberprzestępcy mogą manipulować adresami, które użytkownik wpisuje w przeglądarce, aby użycie sygnałów ostrzegawczych zawsze odnosiło się do fałszywych domen.

G Data Software zaleca szczególną ostrożność przy odwiedzaniu następujących stron: stopmalwaredomains.com, defenderpageblock.com, adwaredomainlist.com oraz browserliveprotection.com. Na zwiększenie się liczby fałszywych antywirusów zwracali niedawno uwagę także eksperci firmy Panda Security.


Źródło: G Data Software
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031