Uwaga na faktury, od których VAT-u nie odliczysz od razu

Adam Bujalski, Tax Care 17-07-2011, 19:43

Takim dokumentem jest faktura VAT-MP. Towarzyszy ona kasowej metodzie rozliczania podatku od towarów i usług przez podatników określanych mianem małych podatników. Może być dla nich korzystna z uwagi na możliwość odroczenia płatności VAT. Jest jednak niebezpieczna dla nabywców otrzymujących taką fakturę. Nie uprawnia bowiem do odliczenia podatku w chwili jej otrzymania.

Faktura VAT-MP to przewidziana przepisami o VAT forma dokumentu przeznaczona dla małych podatników, którzy wybrali metodę kasową rozliczeń VAT. Metoda ta polega na odprowadzeniu VAT dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta jednakże nie później niż w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zastosowanie metody kasowej dotyczy także odliczenia podatku naliczonego. Mały podatnik, który wybrał tę metodę, może odliczyć VAT tylko wtedy, gdy sam ureguluje należność względem sprzedającego.

Faktura VAT-MP uprawnia do odliczenia dopiero po zapłacie

Konsekwencje wyboru metody kasowej przez wystawcę faktury przechodzą także na nabywcę. To oznacza, że przedsiębiorca, który kupuje towary lub usługi od takiego podatnika, otrzymując fakturę oznaczoną VAT-MP, nie odliczy VAT-u w niej zawartego na ogólnych zasadach (w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano fakturę). Zgodnie z przepisami, w przypadku nabycia towarów lub usług udokumentowanych fakturą VAT-MP wystawioną przez małego podatnika podatek VAT wynikający z takiej faktury można odliczyć w rozliczeniu za okres, w którym podatnik:

  • uregulował część należności na rzecz małego podatnika,
  • uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika,
  • przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone powyżej.

Zapłata w połowie, VAT do odliczenia tylko w połowie

Przedsiębiorca musi więc bacznie śledzić, jaki rodzaj faktury otrzymuje od kontrahenta. Jeśli jest to faktura oznaczona symbolem MP, VAT w niej zawarty będzie podlegał odliczeniu dopiero wtedy, gdy podatnik ureguluje swoją należność względem sprzedawcy. Jeżeli zapłaci za towar tylko w części, np. 50%, tylko połowa VAT-u będzie do odliczenia. Jeżeli jednak nie zapłaci w ogóle, VAT będzie do odliczenia dopiero po trzech miesiącach.

Adam Bujalski, księgowy Tax Care
współp. Joanna Szlęzak-Matusewicz


Tematy pokrewne:  

tag VATtag podatkitag mały podatniktag fakturytag faktura VAT-MP
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930