USA: AT&T przejmie T-Mobile USA. Efekt iPhone'a?

21-03-2011, 08:44

Wczoraj operator AT&T ogłosił, że przejmie T-Mobile USA od Deutsche Telekom AG. Dzięki temu amerykański rynek komórkowy będzie miał nowego lidera. Wartość transakcji zatwierdzonej już przez zarządy obu firm wynosi 39 mld USD.

Przejęcie musi jeszcze uzyskać aprobatę regulatorów rynku i może zostać zamknięte za 12 miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy AT&T będzie dysponował infrastrukturą pozwalającą na poprawienie jakości usług zarówno dla dotychczasowych klientów, jak i tych, którzy korzystali z T-Mobile. Ma to szczególne znaczenie teraz, gdy rośnie zapotrzebowanie na mobilne usługi szerokopasmowe.

AT&T informuje, że wzrost ruchu w jego sieci wyniósł 8000% w ciągu ostatnich czterech lat i do roku 2015 może być 8-10 razy większy od tego notowanego w 2010 r. Przy takim wzroście szybka rozbudowa sieci lub pozyskiwanie infrastruktury przez przejęcia staje się koniecznością.

>>> Czytaj: Miroslav Rakowski zamienia Erę w T-Mobile

Wraz z ogłoszeniem transakcji AT&T zobowiązał się do rozwijania swojej sieci LTE. W przyszłości ma ona docierać do 46,5 mln Amerykanów. Obszar, jaki obejmuje ta sieć, ma się powiększyć o 1,2 mln mil kwadratowych. Ogólne inwestycje AT&T w infrastrukturę mają przekroczyć 8 mld USD w ciągu następnych siedmiu lat.

W kontekście przejęcia trudno nie mówić o smartfonach i tabletach. Z powodu tych urządzeń gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na mobilny internet, ale to nie wszystko. AT&T stracił wyłączność na sprzedawanie iPhone'a. Zdaniem niektórych komentatorów był to impuls do tego, aby postarać się o wyższą jakość usług dla obecnych i przyszłych nabywców tego urządzenia.

Pod znakiem zapytania stoi wpływ transakcji na Androida. Do tej pory T-Mobile był zaangażowany w promowanie tego systemu. Nie wiadomo, jak będzie wyglądać ta współpraca po zakończeniu przejęcia.

Wcześniej mówiono, że T-Mobile USA może być przejęty przez Sprint. Wygląda jednak na to, że AT&T zaoferował lepsze warunki. Poza tym sieci firm AT&T oraz T-Mobile są bardziej zbliżone technologicznie.

Zdaniem stron transakcji przejęcie nie wpłynie negatywnie na konkurencję. Amerykański rynek jest jednym z niewielu, gdzie większość konsumentów może wybierać spośród ofert pięciu lub więcej dostawców usług mobilnych. Przyczynia się do tego także działalność operatorów lokalnych oferujących plany taryfowe o zasięgu ogólnokrajowym.

Oczywiście jest możliwe, że mariaż AT&T i T-Mobile spowoduje kolejne konsolidacje. Mogą być one konieczne dla firm dostarczających sprzęt sieciowy, które stracą jednego dużego klienta. Nie można też wykluczyć połączenia rywali AT&T, np. Sprint i Verizona.

>>> Czytaj: Voice over LTE, czyli jakość rozmów nie z tej ziemi?


Źródło: AT&T
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31