Uruchamiasz działalność gospodarczą? Uważaj na te błędy

27-02-2018, 07:19

Wybrałeś zasady ogólne jako podstawową formę opodatkowania DG? Zdecydowałeś się na uruchomienie kosztownego rachunku firmowego w banku? Sądzisz, że za wypełnienie formularza VAT-R musisz zapłacić 170 zł? Zanim złożysz wizytę w urzędzie, przeczytaj ten artykuł.

Te błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy

szkolenieBłąd 1: Ktoś wmówił ci, że rachunek firmowy to obowiązek każdego przedsiębiorcy

To nieprawda, że jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej jesteś w obowiązku posługiwania się firmowym kontem do celów księgowych swojej firmy. To mit wykreowany przez polski sektor bankowy, który w swoich [1] regulaminach zastrzega, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do celów prowadzenia DG.

[1] Sprawdź w regulaminie, czy bank nie zastrzega sobie prawa do wypowiedzenia umowy, gdybyś chciał korzystać z konta osobistego do celów firmowych [źródło: konta osobiste www.comperia.pl]

Na przeniesienie swoich rozliczeń z konta osobistego na rachunek firmowy musiałbyś się zdecydować, gdyby twoje przelewy wychodzące przekraczały wartość 15,000 euro w złotówce (na chwilę publikacji tego artykułu: 63,210 złotych).

Błąd 2: Chcesz zapłacić za złożenie deklaracji VAT-R

Z początkiem 2015 r. ustawodawca zniósł opłatę za zarejestrowanie się w urzędzie skarbowym jaki płatnik podatku VAT. 170 złotych będziesz musiał wnieść tylko wtedy, jeśli zarządzasz od fiskusa wydania dodatkowego potwierdzenia rejestracji.

Warto wiedzieć!

Jako płatnik podatku VAT możesz zarejestrować się także elektronicznie.

Błąd 3: Wybrałeś zasady ogólne i nie sprawdziłeś innych form opodatkowania

W zależności od charakteru prowadzonej przez ciebie działalności gospodarczej masz do wyboru w sumie 4 różne formy opodatkowania i 2 uniwersalne.

Jeśli z jakiegoś powodu zdecydowałeś się na skalę podatkową (tzw. zasady ogólne), to upewnij się raz jeszcze, czy w skali roku nie osiągasz dochodów wyższych niż 90,000 – 100,000 złotych, bo od tego poziomu znacznie korzystniej wyjdziesz na podatku liniowym 19%.

Błąd 4: Z jakiegoś powodu wpisałeś tylko kilka podstawowych PKD

We wniosku CEIDG-1, który składasz w urzędzie wpisz tyle PKD, ile potencjalnie mógłbyś wykorzystać w przyszłości. Pamiętaj, że za nadmiarowe PKD nic nie płacisz, a każdorazowe składanie poprawek w CEIDG o tym, że rozszerzyłeś swoją DG o kolejną usługę bywa naprawdę uciążliwe.

Błąd 5: Nie przygotowałeś chociażby skorconego biznesplanu

Zanim założysz firmę przygotuj chociażby podstawowy biznesplan. Określ w nim przynajmniej:

  • szacunkowy poziom przychodów i rozchodów,
  • kompetencje pracowników,
  • poziom rentowności po kwartale, półroczu i 2 latach.

 


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: