Urlop pod telefonem a prawa pracownika

13-07-2009, 12:11

Wiele osób wyjeżdżając na urlop weźmie ze sobą służbowy telefon lub przynajmniej może się spodziewać wiadomości od pracodawcy.Pracodawca może tego wymagać tylko w określonych przypadkach.

Urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi ma służyć regeneracji jego sił. Generalnie przedsiębiorca nie może wymagać, aby pracownik odbierał w czasie urlopu telefony, odpowiadał na maile itd. Pracodawca nie może też ukarać pracownika za to, że w czasie urlopu wypoczynkowego był on nieosiągalny.

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Wojciech Ostrowski z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy zauważa, że pracodawca jest uprawniony do kontaktowania się z pracownikiem, kiedy istnieje potrzeba odwołania go z urlopu, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Ponadto obowiązek pozostawania do dyspozycji pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego może wynikać z przepisów zakładowych np. z zakładowego układu zbiorowego pracy lub z regulaminu pracy. W powyższych aktach, może być wskazana określona grupa pracowników zobligowanych do pozostawania w kontakcie telefonicznym z pracodawcą. Może to dotyczyć np. specjalisty odpowiedzialnego za usuwanie określonych awarii.

- Warto również wskazać, że kilkakrotne kontaktowanie się pracodawcy z pracownikiem w czasie jego urlopu, może zostać uznane za świadczenie przez owego pracownika w takim dniu pracy. Art. 128 § 1 KP wyraźnie wskazuje, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy – stwierdza Wojciech Ostrowski. Według prawnika pracownik, którego wypoczynek był danego dnia intensywnie przerywany, jest uprawniony do wystąpienia z roszczeniem o uznanie tego dnia za dzień pracy.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031