UOKiK: Operatorzy utrudniali kontrolę w sprawie możliwej zmowy

28-06-2010, 12:35

Od ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada, czy operatorzy komórkowi nie byli w zmowie, zmuszającej operatora telewizji mobilnej INFO-TV-FM do obniżenia cen. Dziś urząd poinformował, że dwaj operatorzy sprawiali trudności w czasie kontroli, jakie miały miejsce w grudniu 2009 r.

W marcu 2009 na dostawcę telewizji mobilnej została wybrana firma INFO-TV-FM. Wygrała ona konkurs, w którym brała udział jeszcze inna firma - Mobile TV Sp. z o.o. - powołana przez czterech największych polskich operatorów telefonii komórkowej.

Po konkursie operatorzy komórkowi przestali interesować się telewizją mobilną. Nie chcieli współpracować z INFO-TV-FM, w czym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dopatrzył się zmowy.

W grudniu 2009 miały miejsce przeszukania w trzech spółkach telefonii komórkowej: Polkomtel, PTC, P4 oraz w dwóch przedsiębiorstwach działających na rynku telewizji mobilnej: Info-TV-FM oraz NFI Magna Polonia. Bardzo ostro na kontrolę zareagował Polkomtel.

Przedstawiciele Polkomtela wyrazili wówczas przekonanie, że UOKiK chciał przeszukaniem zmusić ich do współpracy z INFO-TV-FM. Samego operatora telewizji przedstawiciele Polkomtela określili jako "podmiot komercyjny domagający się szczególnego sposobu traktowania".

>>> Czytaj: Polkomtel: Kontrola UOKIK to wymuszanie współpracy

Po przeszukaniach INFO-TV-FM zrobił krok w stronę operatorów i przedstawił nową ofertę.

Dziś UOKiK wrócił do tej sprawy, informując, że w toku postępowania dwaj operatorzy komórkowi, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel, utrudniali przeprowadzenie grudniowej kontroli. To utrudnianie miało polegać na uniemożliwieniu kontrolującym niezwłocznego rozpoczęcia czynności kontrolnych. Dodatkowo Polkomtel nie wydał dysku twardego z danymi informatycznymi dotyczącymi działalności spółki oraz nie przekazał żądanych dokumentów.

Za brak współdziałania w trakcie kontroli Prezes UOKiK może nałożyć sankcje finansowe w wysokości do 50 mln euro na spółkę oraz do pięćdziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia na osobę upoważnioną przez kontrolowanego przedsiębiorcę. Sankcje finansowe w takiej sytuacji mają charakter dyscyplinujący i prewencyjny, a ich wymiar określany jest w zależności od stopnia naruszenia.

Nie wiadomo jeszcze, czy kara w tym przypadku zostanie nałożona, ale Prezes UOKiK korzystał już z tej możliwości. Za utrudnianie postępowania ukarana została m.in. Grupa Ożarów, której pracownik podczas kontroli próbował ukryć ważne informacje. Wtedy nałożono karę w wysokości 2 mln zł, którą spółka w całości zapłaciła do budżetu państwa w ubiegłym roku.


Źródło: UOKiK
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031