Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pod koniec zeszłego tygodnia doszło do rozpoznania dwóch spraw przed sądami administracyjnymi. Przegranymi są Urząd Komunikacji Elektronicznej przed WSA oraz Polkomtel przed NSA.

20 stycznia br. zapadły dwa wyroki w sprawach związanych z prawem telekomunikacyjnym.

PTC vs. UKE

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie rozpatrzono ponownie skargę Polskiej Telefonii Cyfrowej na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 23 września 2008 roku, która utrzymała w mocy wcześniejszą decyzję z dnia 28 lipca 2008 roku. Prezes nakazała w niej operatorowi usunięcie nieprawidłowości związanych ze stosowaniem dyskryminacji cenowej wobec przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjnego.

Sąd wydał wyrok, w którym uchylił zaskarżoną decyzję, a także decyzję ją poprzedzającą oraz stwierdził, że obie decyzje nie podlegają wykonaniu. W ustnym uzasadnieniu do wyroku WSA podniósł, iż Naczelny Sąd Administracyjny zauważył uchybienie podczas wydawania zaskarżonej decyzji poprzez podkreślenie, że Prezes UKE nie wskazał sposobu usunięcia uchybienia.

Stwierdził on także, że Prezes UKE, rozpatrując ponownie sprawę, powinien wziąć pod uwagę udział stawki MTR w kształtowaniu opłaty za zakańczanie połączeń wewnątrzsieciowych. Było to konieczne, by ocenić, czy operowanie jedynie stawką MTR przyniosłoby rezultat oczekiwany w decyzji.

Wyrok nie jest prawomocny.

POLKOMTEL vs. UKE

9 kwietnia 2008 roku Prezes UKE odmówił dokonania na rzecz Polkomtela rezerwacji częstotliwości z zakresu 824-830 MHz oraz 870-875 MHz. Zostało to później potwierdzone w kolejnej decyzji z 26 września 2008 roku. Ta z kolei została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 8 października 2009 roku ją oddalił. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten nie uwzględnił wniosku o zawieszenie postępowania, a także oddalił skargę kasacyjną operatora.

Sąd podkreślił, że Prezes UKE, wydając decyzję, nie naruszył żadnego z przepisów procesowych, prawa materialnego, a także nie obraził norm ustrojowych. W uzasadnieniu podniesiono także, że Prezes UKE miał prawo wydać taką, a nie inną decyzję, gdyż rezerwować może jedynie te częstotliwości, którymi dysponuje. Zakresy, którymi zainteresowany był Polkomtel, zarezerwowane są do 31 grudnia 2018 roku dla Sferii S.A.

Wyrok jest prawomocny.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. Sophos