UE: Ruszy centrum Europolu do walki z cyberprzestępczością

29-03-2012, 10:28

Ustanowienie europejskiego centrum ds. walki z cyberprzestępczością zaproponowała wczoraj Komisja Europejska. Ma się ono zająć nie tylko przestępstwami przeciwko e-bankowości, ale również bardziej subtelnymi sprawami, takimi jak kradzieże tożsamości.

Centrum ma być utworzone w ramach Europejskiego Urzędu Policji (Europolu) w Hadze. Według Komisji Europejskiej ma być ono głównym europejskim punktem zwalczania cyberprzestępczości i będzie się koncentrować na nielegalnych działaniach w internecie prowadzonych przez zorganizowane grupy przestępcze, szczególnie takie, które przynoszą znaczne zyski. Przykładowo centrum zajmie się oszustwami z wykorzystaniem kart kredytowych i haseł dostępu do rachunków bankowych.

Eksperci z UE mają też pracować nad zapobieganiem cyberprzestępczości wymierzonej w e-bankowość oraz usługi e-commerce, np. związane z różnego rodzaju rezerwacjami przez internet. Ma się to przełożyć na większe zaufanie e-konsumentów do tych usług.

Czytaj: Afera szpiegowska w Gruzji? Elektroniczny szpieg wykryty

Ponadto zadaniem europejskiego centrum ds. zwalczania cyberprzestępczości będzie ochrona profili użytkowników serwisów społecznościowych przed zagrożeniami ze strony środowisk przestępczych oraz pomoc w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Skoncentruje się ono również na przestępstwach internetowych, które przynoszą poważne szkody ich ofiarom, takich jak wykorzystywanie seksualne dzieci w internecie, a także ataki internetowe wymierzone w infrastrukturę krytyczną i systemy informatyczne w Unii.

Według szacunków KE obecnie zorganizowane grupy przestępcze handlują informacjami dotyczącymi kart kredytowych po cenie 1 euro za kartę, sprzedają podrobione karty kredytowe za około 140 euro, a hasła dostępu do rachunku bankowego za jedynie 60 euro. Nawet 600 tys. kont na Facebooku jest blokowanych każdego dnia z powodu różnych prób włamania, a tylko w 2009 r. wykryto ponad 6,7 mln przypadków zainfekowania pojedynczych komputerów programami typu bot.

Europejskie centrum ma także:

  • ostrzegać państwa członkowskie UE o istotnych zagrożeniach ze strony cyberprzestępczości,
  • wskazywać zorganizowane siatki przestępcze i osoby dopuszczające się najpoważniejszych przestępstw w cyberprzestrzeni,
  • zapewniać wsparcie operacyjne w konkretnych dochodzeniach, czy to w zakresie działań kryminalistycznych, czy poprzez pomoc w ustanowieniu wspólnych zespołów dochodzeniowych ds. walki z cyberprzestępczością.

W celu realizacji zadań i lepszego wspierania śledczych, prokuratorów i sędziów zajmujących się cyberprzestępczością w państwach członkowskich centrum będzie łączyć informacje pochodzące z otwartych źródeł, sektora prywatnego, policji i środowiska akademickiego.

Zgodnie z harmonogramem centrum ma rozpocząć działalność w styczniu przyszłego roku. Ustanowienie centrum wymaga uprzedniego przyjęcia wniosku Komisji przez organ budżetowy Europolu.

Czytaj: Anatomia cyberprzestępczych syndykatów, cz. 3


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy