Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE pyta o technologie dla osób starszych

04-06-2010, 08:21

Jak wykorzystać nowe technologie, aby pomóc osobom starszym w bardziej niezależnym życiu? Odpowiedzi na to pytanie szuka Komisja Europejska, która powołała panel wysokiego szczebla rozpoczynający konsultacje w tej sprawie. Jest to pierwszy krok na drodze do wyznaczonego przez Agendę Cyfrową celu, jakim jest podwojenie do 2015 r. liczby osób starszych korzystających z udogodnień umożliwiających niezależne życie.

Panel został powołany w zakresie funkcjonowania programu Ambient Assisted Living (wspólny program w zakresie życia wspieranego przez otoczenie). Przewodniczy mu była komisarz europejska Meglena Kunewa. Konsultacje potrwają do 1 lipca 2010 r. Będą w nich uczestniczyć obywatele UE, przedsiębiorcy oraz naukowcy.

Celem wspomnianego programu jest wykorzystanie technologii informacyjnych (TIK) i komunikacyjnych do zapewnienia bardziej niezależnego życia osobom starszym lub innym, które są społecznie izolowane i niedołężne.

Projekty realizowane w ramach programu obejmują na przykład roboty, które zapewniają opiekę osobom starszym, pomagając w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów czy gotowanie, lub uruchamiają alarm, jeśli wbudowana kamera zarejestruje, że dana osoba upadła.

Inny przykład to środowisko typu "smart home" lub badania w celu opracowania zewnętrznego szkieletu, czyli urządzenia kontrolowanego przez mózg człowieka, które pozwoli przywrócić osobom niedołężnym ich zdolność do chodzenia.

Pomoc = rozwój usług

Takie zastosowania nie tylko pomogą, ale i stworzą nowe możliwości rynkowe dla przemysłu i usługodawców w Europie. Według KE rozwiązania w zakresie teleopieki w porównaniu z opieką w domu mogą obniżyć koszty tych usług o nawet 30%.

W programie uczestniczy 20 państw członkowskich UE (w tym Polska), trzy kraje stowarzyszone (Izrael, Norwegia i Szwajcaria) oraz Komisja Europejska. Wspiera on rozwiązania, które mają szansę zostać wprowadzone na rynek w ciągu 2-3 lat i stać się opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

Sektor publiczny i prywatny w Europie zainwestował w ostatnim okresie ponad 1 mld euro w badania i innowacje w zakresie komfortu życia osób starszych: około 600 mln euro we wspólny program AAL, około 400 mln euro w unijny program ramowy w zakresie badań oraz, jak dotąd, ponad 50 mln euro w unijny program na rzecz wspierania polityki TIK. Wspólny program w zakresie życia wspieranego przez otoczenie skierowany jest także do innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią około 40% jego uczestników.

Konsultacje publiczne dostępne są na stronie Komisji Europejskiej. Można się również zapoznać z unijnym planem działania w zakresie komfortowego funkcjonowania osób starszych w społeczeństwie informacyjnym oraz wspólnym programem Ambient Assisted Living.

>>> Czytaj: Agenda Cyfrowa ciekawa, ale bez otwartych standardów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska