UE: Policja zdalnie przeszuka twardy dysk

02-12-2008, 07:22

Umożliwienie policji zdalnego sprawdzania zawartości dysków twardych to nowa recepta Unii Europejskiej na skuteczną walkę z przestępczością komputerową i seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Jest też więcej planów dotyczących "wirtualnych patroli", które utworzy Europol.

Unia Europejska przyjęła pięcioletni plan, mający na celu zahamowanie wzrostu przestępczości internetowej, głównie kradzieży oraz przypadków rozsyłania spamu. Jak zawsze przy tego typu działaniach, UE chce skupić swoją uwagę na walce z dziecięcą pornografią i wykorzystywaniem seksualnym nieletnich - informuje BBC.

Centralną instytucją odpowiedzialną za realizację planu będzie Europol, czyli europejska agencja policyjna, działająca od 1999 roku. Program uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 300 tysięcy euro, które Europol przeznaczy na tworzenie raportów oraz bieżące informowanie o pojawiających się zagrożeniach komputerowych.

Unijni ministrowie zgodzili się także na utworzenie międzynarodowych zespołów dochodzeniowych oraz wirtualnych patroli. Policja ma zyskać możliwość zdalnego sprawdzania zawartości twardych dysków należących do osób, podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Jak jednak zapewniono, wdrożone zostaną jednocześnie odpowiednie procedury bezpieczeństwa tak, by zebrane w ten sposób dane nie dostały się w ręce osób trzecich.

Elektroniczne szpiegowanie obywateli przez policję było już przedmiotem gorącej dyskusji w Niemczech. Federalny Trybunał Konstytucyjny nie pochwalił takich metod, pozostawiając jednak pewną furtkę do ich stosowania.

Jak zapewnił Jacques Barrot, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, przyjęta strategia pozwoli państwom członkowskim Unii Europejskiej ściślej ze sobą współpracować i uczyni walkę z cyberprzestępczością bardziej efektywną.


Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930