UE: Łatwiejsze odzyskiwanie wierzytelności także dla e-handlu

25-07-2011, 13:29

Ogólnoeuropejskie zarządzenie zabezpieczenia ma ułatwić dochodzenie zagranicznych wierzytelności. Środek ten zaproponowała Komisja Europejska. Być może pozwoli on na uniknięcie strat, np. gdy towary kupione w internecie nie zostaną dostarczone.

Bruksela chce jednolitego unijnego rynku, ale jedną z przeszkód w jego ustanowieniu są trudności z dochodzeniem wierzytelności za granicą. Mogą się na nie natknąć osoby lub firmy kupujące za pośrednictwem internetu, w sytuacji gdy jedna strona nie wywiązała się z umowy. Oczywiście problem dotyczy też umów zawieranych tradycyjnie lub innych sytuacji, np. gdy jedno z rodziców mieszkające za granicą nie płaci alimentów.

- Chciałabym, aby dochodzenie zagranicznych wierzytelności było tak łatwe, jak w procedurze krajowej – oświadczyła komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. - Z powodu nieściągalnych wierzytelności przedsiębiorstwa tracą około 2,6% rocznych obrotów. W warunkach jednolitego rynku jest to słaby punkt, który powinniśmy naprawić jak najszybciej i bez wahania!

>>> Czytaj: UE: Konsumenci wybiorą dostawcę usług w roamingu

Komisja Europejska zaproponowała dziś rozporządzenie, które ustanawia europejskie zarządzenie zabezpieczenia rachunku bankowego. Ma ono umożliwić wierzycielowi zabezpieczenie należnej mu kwoty na rachunku bankowym dłużnika. Zarządzenie to uniemożliwi dłużnikom usunięcie lub rozdrobnienie majątku w czasie potrzebnym do uzyskania i wyegzekwowania orzeczenia w sprawie głównej.

Zarządzenie umożliwi wierzycielom zabezpieczenie środków przechowywanych na rachunkach bankowych na tych samych zasadach we wszystkich państwach członkowskich UE. Nie wiąże się to z jakimikolwiek zmianami w krajowych systemach zabezpieczenia majątku. Komisja dodaje jedynie europejską procedurę, z której wierzyciele mogą skorzystać w celu odzyskania wierzytelności z innego państwa.

Europejskie zarządzenie zabezpieczenia rachunku bankowego ma być dostępne dla wierzycieli jako alternatywa dla rozwiązań obowiązujących w prawie krajowym. Będzie ono miało charakter ochronny, gdyż będzie służyć jedynie zablokowaniu rachunku dłużnika, ale nie pozwoli na wypłatę środków na rzecz wierzyciela. Narzędzie to będzie miało zastosowanie jedynie w sprawach transgranicznych.

Europejskie zarządzenie zabezpieczenia rachunku bankowego będzie wydawane w postępowaniu bez udziału stron. Oznacza to, że będzie wydawane bez wiedzy dłużnika, zapewniając w ten sposób efekt zaskoczenia. Dzisiejsza inicjatywa Komisji ma wprowadzić wspólne przepisy dotyczące: właściwości sądu oraz warunków i trybu wydania zarządzenia, nakazu ujawnienia informacji dotyczących rachunków bankowych, trybu wykonania zarządzenia przez sądy i organy krajowe, a także środków odwoławczych dostępnych dla dłużnika oraz innych elementów ochrony pozwanego.

W najbliższym czasie projekt rozporządzenia w sprawie europejskiego zarządzenia zabezpieczenia rachunku bankowego zostanie przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE do przyjęcia kwalifikowaną większością głosów zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą.

>>> Czytaj: KE: 127,5 mln euro kary dla Telekomunikacji Polskiej


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031