UE: Internet powszechny do 2013 roku?

06-03-2010, 10:01

Strategia Europa 2020 zakłada, że w ciągu trzech lat uda się ten cel zrealizować. Jeśli nie, mówi się o tym, że powinno wkroczyć państwo.

Europa 2020 to nowy kompleksowy program rozwoju Unii Europejskiej, który zastąpił strategię lizbońską z 2000 roku. Dzięki realizacji wyznaczonych celów Unia Europejska będzie miała więcej pracowników, bardziej nowoczesną i zieloną gospodarkę, wyższy standard życia mieszkańców. Jednym z jego elementów jest sprawienie, by dostęp do szybkiego internetu był powszechny, czyli tani.

>> Czytaj także: Szybki internet w usłudze powszechnej - ruszyły konsultacje

Bez osiągnięcia tego celu trudno będzie mówić o wyrównywaniu szans edukacyjnych czy też na rynku pracy. Szybki i powszechny dostęp do zasobów globalnej sieci oznacza także rozwój zupełnie nowych gałęzi gospodarki - rozrywki czy też telemedycyny. Zyskają również osoby bierne zawodowo - niepełnosprawność czy konieczność opieki nad dziećmi bądź osobami starszymi przestaną być przeszkodami w podjęciu pracy.

Sonda
Czy tam, gdzie rynek zawiedzie, powinno wkroczyć państwo?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Zgodnie z przyjętą przez Komisję Europejską strategią internet ma stać się powszechnie dostępnym do 2013 roku. Zdaniem Komitetu Regionów, jeśli wolny rynek nie będzie w stanie zapewnić realizacji tego założenia, powinien wkroczyć sektor publiczny. Jego przedstawiciele zauważyli, że działający komercyjnie operatorzy mogą nie być zainteresowani rozwojem infrastruktury w regionach wiejskich, górzystych czy też na wyspach.

A to właśnie mieszkańcy tych regionów mają obecnie największe problemy z dostępem do usług oferowanych przez internet. Nierzadko zdarza się, że jakość usługi jest tam niska, a ceny wysokie. Komitet chce więc, by KE zauważyła, że mechanizmy rynkowe mogą zawieść i stworzyła odpowiedni plan angażujący publiczne instytucje i fundusze.

>> Czytaj także: KE: TP SA nadużywała swojej pozycji dominującej 

Komitet Regionów podkreśla także ogromne korzyści, jakie Europa może odnieść z tytułu tzw. dywidendy cyfrowej, czyli przejścia stacji telewizyjnych z nadawania analogowego na cyfrowe. Zwolnione w ten sposób pasma mogą zostać wykorzystane do stworzenia odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej dla obszarów trudno dostępnych lub o niskiej gęstości zaludnienia.


Źródło: Komisja Europejska, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031