UE i USA uruchamiają wspólny serwis internetowy wymierzony w piractwo

21-12-2010, 07:18

To część działań mających na celu wzmocnienie współpracy między Brukselą a Waszyngtonem. Obie strony liczą, że podjęte działania pozytywnie wpłyną na wzrost gospodarczy.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacuje, że w roku 2007 wartość handlu towarami naruszającymi prawa własności intelektualnej wyniosła 250 miliardów dolarów. Można podejrzewać, że obecna wartość jest jeszcze wyższa. Pieniądze te oznaczają straty dla państw i ich obywateli. W wielu krajach, głównie jednak rozwiniętych, podejmowane są działania mające na celu ograniczenie tego zjawiska.

>> Czytaj także: Polska chce przystąpić do wzmocnionej współpracy ws. patentów 

Handel podrobionymi towarami (tak tradycyjny, jak i elektroniczny) czy wymiana plików chronionych prawami autorskimi spotykają się z mocną opozycją ze strony części rządów, a także organizacji walczących o prawa producentów i twórców. Efektem lobbingu jest m.in. ACTA, o której Dziennik Internautów szeroko pisał.

Kluczowa w tym zakresie wydaje się współpraca największych potęg gospodarczych, czyli Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Ponad 800 milionów obywateli je zamieszkujących jest bowiem największą rzeszą konsumentów podrabianych towarów. Dlatego też Bruksela i Waszyngton chcą połączyć swoje siły.

Podczas Ekonomicznej Rady Transatlantyckiej, która odbywała się w stolicy Stanów Zjednoczonych, uruchomiono TransAtlantic IPR Portal - serwis internetowy poświęcony ochronie własności intelektualnej. Jego głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom chcącym wejść na rynki obcych państw.

>> Czytaj także: Raport Gallo przyjęty. UE bliżej "kryminalizacji internautów"?

Antonio Tajani, unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, powiedział, że piractwo i podróbki powodują ogromne straty dla firm, także małych i średnich, które są oczkiem w głowie Komisji Europejskiej. Skuteczniejsza walka z tymi zjawiskami pomoże zwiększyć zatrudnienie i wzmocni wzrost gospodarczy. Dodał, że zarówno Unia Europejska, jak i Stany Zjednoczone są zdeterminowane do tego, by pomagać firmom konkurować ze sobą w sposób zgodny z prawem.

Serwis zawierać będzie nie tylko informacje o ochronie, jaka przyznana być może w konkretnych krajach, ale także o narzędziach temu służących. Często bowiem firmy nie zdają sobie sprawy z tego, w jaki sposób powinny chronić swoje znaki towarowe czy patenty.


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy