UE chce e-podpisów i e-usług ponad granicami państwowymi

04-06-2012, 13:20

Przepisy umożliwiające bezpieczne przeprowadzanie transgranicznych transakcji elektronicznych w Europie zaproponowała Komisja Europejska. Nie chodzi o unijny e-podpis, ale o to, by obywatele z UE mogli elektronicznie załatwić formalności w państwie, którego obywatelami nie są.

Zaproponowane dziś rozporządzenie nie zobowiązuje państw członkowskich UE do wprowadzenia elektronicznych dowodów tożsamości lub innych rozwiązań w tym zakresie. Nie chodzi też o tworzenie europejskich e-dowodów lub przekazywanie zgromadzonych już danych innym podmiotom. 

Komisja Europejska chce natomiast, by obywatele UE mieli możliwość korzystania z systemów identyfikacji elektronicznej w celu dostępu do usług publicznych w państwach UE dysponujących takimi systemami. Może zatem powstać rynek w zakresie podpisu elektronicznego i transgranicznych elektronicznych usług zaufania. Te usługi mogą być skuteczne ponad granicami, a ich status prawny będzie identyczny ze statusem usług opierających się na dokumentach papierowych.

Czytaj: E-skrzynka podawcza w każdym urzędzie i inne nowości w informatyzacji

Przepisy rozporządzenia stanowią, że państwo posiadające system identyfikacji elektronicznej ma prawo podjąć decyzję, czy chce dołączyć do europejskiego systemu. W przypadku gdy państwo członkowskie podejmie decyzję o przyłączeniu się do ogólnoeuropejskiego systemu, musi ono zapewnić taki dostęp do usług publicznych za pomocą identyfikacji elektronicznej, jaki posiadają jego obywatele.

W odniesieniu do elektronicznych środków identyfikacji, rozporządzenie wprowadza zasadę wzajemnego uznawania i akceptacji, służącą pewności prawnej. Państwa członkowskie uznają te krajowe elektroniczne środki identyfikacji, które zostały oficjalnie zgłoszone Komisji.

- Przedstawiony dziś wniosek umożliwia obywatelom posiadającym elektroniczne środki identyfikacji na pełne wykorzystanie korzyści z tym związanych. Wprowadzając klauzulę wzajemnego uznawania krajowych elektronicznych dokumentów tożsamości oraz wspólne normy dotyczące usług zaufania oraz podpisów elektronicznych, unikniemy podziału internetu i rozproszenia elektronicznych usług publicznych na poziomie krajowym oraz ułatwimy działalność dużej liczbie przedsiębiorstw i życie ogromnej liczbie obywateli - tłumaczyła Neelie Kroes, komisarz ds. agendy cyfrowej UE.

Co będą mieli z tego obywatele? Komisja chce przykładowo, by studenci mogli elektronicznie zapisywać się na studia w innym państwie, by osoby przeprowadzające się do innego kraju mogły wcześniej elektronicznie załatwić formalności, by pacjenci przebywający w obcym kraju mogli sprawdzić swoje dane medyczne. Ponadto firmy mogłyby składać przez internet oferty w przetargach we wszystkich krajach UE. Nawet zakładanie firmy w innym kraju mogłoby się odbywać elektronicznie.

Czytaj: Na elektroniczne dowody osobiste jeszcze poczekamy


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930