UE: 1,2 mld euro na superkomputery?

15-02-2012, 14:23

Zwiększenia nakładów finansowych na projekty związane z superkomputerami chce Komisja Europejska. Jednym z jej celów jest umieszczenie w Europie maszyny o wydajności przekraczającej eksaflopsa. Postęp w tej dziedzinie ma znaczenie nie mniejsze niż rynek elektroniki używanej na co dzień.

Korzystanie z superkomputerów (tzw. High Performance Computing - HPC) ma szczególne znaczenie w tych obszarach ludzkiej działalności, gdzie potrzebne są błyskawiczne i skomplikowane obliczenia. Przykładowo szpitale korzystają z mocnych komputerów, aby wspomagać decyzje lekarzy przy porodach i stawianiu złożonych diagnoz. Superkomputery pomagają też naukowcom i przedsiębiorstwom, co przyczynia się do szybszego wprowadzania nowych technologii na rynek.

Komisja Europejska przedstawiła dziś plan, który ma utrzymać europejskie osiągnięcia w dziedzinie HPC na wysokim poziomie. Plan ten przewiduje m.in. zwiększenie inwestycji w superkomputery z 630 mln do 1,2 mld euro, co ma się przyczynić m.in. do tego, że w Unii Europejskiej do roku 2020 powstanie superkomputer zdolny do dokonywania więcej niż tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (tzw. "komputery klasy exascale").

Czytaj: Japoński "K Computer" powiększa przewagę nad konkurentami

Połowa wspomnianych środków ma być przeznaczona na rozwój nowych ośrodków, tworzenie miejsc pracy i szkolenia.

Plany KE przewidują również:

  • wzmocnienie Partnerstwa na rzecz Zaawansowanej Infrastruktury Komputerowej w Europie (PRACE), jako wiodącej paneuropejskiej infrastruktury sumującej narodowe i unijne finansowanie badań;
  • stymulowanie rynku HPC;
  • zachęcanie państw członkowskich UE do wspólnego budowania systemów HPC w celu współdzielenia kosztów;
  • działania na rzecz zapewnienia unijnemu rynkowi HPC uczciwego dostępu do rynków globalnych. 

Trzeba mieć na uwadze, że chodzi o opłacalne i zarazem kosztowne działania. Zbudowanie superkomputera może kosztować nawet 100 mln euro, a jego utrzymanie może pochłaniać 20 mln euro rocznie. Te inwestycje mogą się jednak zwracać z dużym zyskiem. Osiągnięcia w dziedzinie superkomputerów dobrze wpisują się w potrzeby coraz bardziej znaczącego rynku IT. Coraz częściej też tego typu maszyny są budowane z części stworzonych z myślą o rynku konsumenckim. 

Czytaj: Superkomputer na układach graficznych przegoni japońskiego "K"


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930