Uczenie maszynowe dla mas? Microsoft dostarczy coś takiego

17-06-2014, 14:59

Uczenie maszynowe (ang. machine learning) to coś, co kojarzy się z drogą infrastrukturą i kosztownymi specjalistami. Microsoft zapowiada nową usługę, która zamieni uczenie maszynowe w coś dostępnego dla mas.

Czym właściwie jest uczenie maszynowe (ang. machine learning)? Istnieje wiele definicji, ale - mówiąc najogólniej - są to takie systemy, które potrafią wytwarzać nową wiedzę na podstawie analizy dostępnych danych. Chodzi zatem o przewidywanie trendów albo rozpoznawanie pewnych zjawisk na podstawie zbieranych informacji. Co ważne, systemy uczenia maszynowego powinny mieć zdolność adaptacji, więc mogą z czasem coraz lepiej wykonywać te same zadania.

Uczenie maszynowe jest obecnie wykorzystywane np. w wyszukiwarkach, automatycznych tłumaczach, systemach zapobiegania oszustwom itd. Jest to technologia, którą posiadają firmy albo jednostki naukowe dysponujące odpowiednią wiedzą, sprzętem oraz specjalistami.

Azure ML - uczenie maszynowe dla mas

Wczoraj Microsoft ogłosił, że ma zamiar upowszechnić uczenie maszynowe dzięki nowej usłudze Microsoft Azure Machine Learning (Azure ML), która ma ruszyć w przyszłym miesiącu. Ma ona pozwolić na proste budowanie aplikacji do przewidywania trendów, które będą wykorzystywały dane przechowywane w chmurze. Może się to przydać wielu firmom, np. oprogramowanie mogłoby podpowiedzieć sklepom, jakie towary będą chcieli kupić klienci.

Usługa powiązana z chmurą Microsoftu wyklucza konieczność inwestowania w serwery w celu korzystania z uczenia maszynowego. Ponadto będzie ją cechować wygodny interfejs oraz wzorce typowych mechanizmów, które ułatwią szybkie rozpoczęcie pracy. Niezależni deweloperzy będą mogli tworzyć własne usługi wykorzystujące Azure ML.

Sonda
Czy Azure ML może być w przyszłości mocnym atutem Microsoftu?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

W wypowiedzi dla Bits przedstawiciel Microsoftu Joseph Sirosh stwierdził, że Azure ML to oprogramowanie bardzo łatwe w obsłudze, typu "przeciągnij i upuść". Bits wspomina też, że Azure ML łączy w sobie oprogramowanie Microsoftu z rozwiązaniami open source, które są tak "zapakowane", aby łatwo było ich użyć.

Dlaczego Microsoft to robi? Przede wszystkim naprawdę istnieje zapotrzebowanie na uczenie maszynowe. Ponadto Microsoft może zachęcić przedsiębiorców do korzystania z jego usług chmurowych, skoro dostępny jest tak atrakcyjny dodatek. Wreszcie warto zauważyć, że w ostatnim czasie dla Microsoftu to właśnie usługi dla firm oraz usługi chmurowe okazywały się ważnym źródłem przychodu.

Usługa Azure ML była już testowana przez partnerów Microsoftu. Poniżej film, który prezentuje tę usługę.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31