Ubezpieczenie taksówki – jak wybrać najlepszą polisę?

19-01-2018, 08:57

Poszukiwanie ubezpieczenia dla taksówki nie zawsze jest łatwe. Wyjaśniamy, jak wybrać najbardziej optymalną ofertę.

Firmy ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają taksówki – wynika to ze zwiększonego ryzyka wypadków, które sprawia, że sprzedawanie polis taksówkarzom jest mało opłacalne. Właśnie dlatego każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z konieczności indywidualnego kontaktu, negocjowania stawek i porównywania kwot. Wszystko to po to, by uzyskać jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

 

OC to podstawa, ale…

Nawet uzyskanie podstawowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej może być wyzwaniem. Prawo stanowi jasno: Firma ubezpieczeniowa nie może odmówić wydania polisy. Przedsiębiorcy radzą sobie z tym przez podwyższanie kwot dotyczących taksówek – często są one nawet dwukrotnie wyższe względem stawek dla standardowych pojazdów. Pamiętajmy, że zakres polisy jest zawsze taki sam i wynosi on 5 milionów euro w przypadku strat osobowych oraz 1 milion euro w przypadku strat materialnych. Właśnie dlatego jedyne kryterium wyboru OC to cena.

W Europie Zachodniej funkcjonują już przedsiębiorstwa zajmujące się przygotowywaniem ofert skierowanych konkretnie do taksówkarzy (Taxi Insurance) – takie jak Insurance Factory. Zapewniają one taksówkarzom pełen pakiet ubezpieczeniowy. W Polsce nie jest to jeszcze tak oczywiste. Szczegółowa oferta pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance.

 

Ubezpieczenia dodatkowe

Wykupienie AC w przypadku standardowych samochodów nie stanowi większego problemu. Niestety, tutaj kierowcy taksówek również mogą napotkać trudności. Większość umów po prostu nie dotyczy pojazdów przeznaczonych do działalności zarobkowej. Właśnie dlatego niezbędny jest kontakt, już indywidualny, z przedsiębiorstwem. Na drodze wyjątku ubezpiecza się również taksówki, choć należy przygotować się na znacznie podwyższone stawki.

Warto także przemyśleć wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Takie polisy zwykle są skierowane również do pojazdów służących do pracy. Kierowcom taksówek przyda się dodatkowo ubezpieczenie szyb i opon – pamiętajmy, że to forma ochrony samochodu przed nieodpowiedzialnymi klientami, zwłaszcza będącymi pod wpływem alkoholu.

Najgorsze, co można zrobić wobec trudności ze znalezieniem ubezpieczenia, to całkowite odstąpienie od poszukiwań. Brak ubezpieczenia OC jest karalny, zaś rezygnacja z ubezpieczeń dodatkowych może bardzo negatywnie wpłynąć na stan portfela kierowcy w razie jakiegokolwiek wypadku czy uszkodzenia pojazdu. Ze względu na samą specyfikę pracy trzeba więc zadbać o bezpieczeństwo – własne, samochodu i swoich pasażerów.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Kogifi


Komentarze
comments powered by Disqus
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Serwisy specjalne:
Wydarzenia:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.