Ty też planujesz wydać od 500 do 1000 zł na organizację świąt? PayU zbadał bożonarodzeniowy budżet Polaków

04-12-2014, 14:43

Polacy są coraz bardziej wymagającymi konsumentami i będą szukać produktów do przygotowania świąt i prezentów w różnych kanałach sprzedaży - wynika z badania „Wydatki świąteczne internautów w Polsce” przeprowadzonego przez PayU. Kłóci się to trochę z ustaleniami firmy Deloitte, o których informowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Według Deloitte przy robieniu zakupów Polacy korzystają zwykle z jednego kanału, wciąż jeszcze częściej z tradycyjnego niż internetowego. Badanie PayU dowodzi czego innego. Głównymi miejscami, w których respondenci zamierzają zrobić przedświąteczne zakupy, są sklepy stacjonarne (78%), Allegro (64%) oraz e-sklepy (24%). Podawane przez PayU liczby świadczą o tym, że większość ankietowanych zamierza skorzystać z kilku kanałów sprzedaży.

Gdzie zrobimy przedświąteczne zakupy?

43% badanych internautów planuje przeznaczyć na organizację świąt, w tym również na zakup prezentów, między 101 a 500 zł (podobne kwoty podaje także Groupon). Ponad 1/3 respondentów zamierza wydać na ten cel kwotę od 501 do 1000 zł.

Kwota, jaką internauci zamierzają wydać na organizację Świąt i prezenty

Najpopularniejszą metodą płatności za zakupy internetowe wskazywaną przez badanych jest e-przelew (wybrało ją 84% respondentów). Kolejną pozycję zajmuje karta kredytowa lub debetowa (37%), dalej uplasowały się gotówka przy odbiorze przesyłki (21%) oraz raty, które wskazało 3% badanych.

Metody płatności

Grupy produktów najczęściej wybierane jako te, które internauci zamierzają nabyć, by sprezentować je bliskim, to kosmetyki (58%), książki, filmy, gry oraz zabawki (po 48%), odzież (47%) i elektronika (44%). Na same prezenty 37% badanych chce wydać między 101 a 300 zł, a 31% planuje przeznaczyć od 301 do 500 zł.

Najpopularniejsze prezenty

Kilka słów o bezpieczeństwie

Z okazji Dnia Darmowej Dostawy, który został zorganizowany w miniony wtorek, zamieściliśmy na naszych łamach infografikę przypominającą 7 prostych zasad kupowania w sieci. Te porady i rozwaga nie pomogą jednak uniknąć komplikacji, jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo komputera, z którego chcemy dokonać transakcji. Pamiętaj:

 1. Regularnie aktualizuj system i używane oprogramowanie, zwłaszcza przeglądarki i zainstalowane w nich wtyczki.
 2. Korzystaj ze sprawdzonego antywirusa i zapory ogniowej. Nie musisz wydawać na nie pieniędzy - w sieci bez problemu znajdziesz darmowe aplikacje do użytku niekomercyjnego.
 3. Systematycznie skanuj komputer zainstalowanym oprogramowaniem zabezpieczającym.
 4. Nie dokonuj zakupów podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi lub nieznanych komputerów, np. w kafejce internetowej.

Cyberprzestępcy uciekają się do wielu różnych sztuczek, by oszukać nieświadomych internautów, o czym pisaliśmy szerzej w artykule Świąteczny phishing - sposoby ataku i obrony. Robiąc zakupy w sieci, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo przesyłanych danych.

 1. Adres sklepu internetowego zawsze wpisuj ręcznie. Różnego rodzaju linki mogą przekierować Cię na sfałszowane strony, wizualnie nie do odróżnienia od oryginalnych. Wszystkie informacje, jakie tam wprowadzisz (dane osobowe, numer karty kredytowej itp.), padną łupem cyberprzestępców.
 2. Zawsze sprawdzaj, czy na stronie rejestracji lub logowania połączenie jest szyfrowane. Adres strony internetowej powinien wtedy zaczynać się od „https”, a w oknie przeglądarki powinieneś zobaczyć symbol zamkniętej kłódki.
 3. Klikając w symbol kłódki, zweryfikuj ważność certyfikatu oraz to, czy został on wystawiony dla danego adresu.
 4. Sprawdź, czy ze sklepem można się skontaktować w inny sposób niż za pomocą poczty elektronicznej. E-sprzedawcy są zobowiązani do podawania na swojej stronie pełnych danych kontaktowych firmy.
 5. Zanim dokonasz zakupu, zapoznaj się z polityką prywatności i bezpieczeństwa, regulaminem e-sklepu oraz gwarancją na oferowane produkty.

Wybór produktów nie jest ostatnim etapem, w którym warto zachować czujność. Duże znaczenie ma też weryfikacja potwierdzenia zakupu.

 1. Sprawdź, jak szybko w Twojej skrzynce pocztowej powinno znaleźć się potwierdzenie zamówienia. Jeśli podany przez sklep termin zostanie przekroczony, od razu interweniuj.
 2. Zweryfikuj wysłane przez sklep potwierdzenie z zakupem, którego chcesz dokonać.
 3. Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o ponowne podanie swoich danych, w żadnym przypadku tego nie rób. Żaden dbający o bezpieczeństwo sklep nie będzie wymagał podawania danych osobowych w e-mailu. Tego typu działania powinno się przeprowadzać wyłącznie podczas szyfrowanego połączenia ze stroną sklepu.

Więcej szczegółowych porad można znaleźć w artykułach: Jak bezpiecznie zacząć zakupy online na Gwiazdkę oraz Dekalog, którego warto przestrzegać, robiąc zakupy w sieci.

*Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1100 internautów w Polsce, którzy korzystają z płatności PayU.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031