Tuje w ogrodzie - jak prawidłowo sadzić, uprawiać i przesadzać tuje

18-10-2017, 12:34

Tuje ogrodowe to bardzo popularne drzewka ozdobne, można je spotkać przy wielu domach. By zapewnić im świetny wygląd i długą żywotność trzeba je właściwie sadzić i uprawiać. Warto, więc przybliżyć ten temat zarówno osobom początkującym jak i zaawansowanym.

Tuja szmaragd i inne odmiany

W klasycznej wersji tuja przybiera formę zaostrzonego stożka, tyczy się to większości odmian. Trzeba tu wspomnieć, że żywotniki występują w wielu odmianach. W Polsce największą popularnością cieszy się tuja szmaragd i barband. Są bardzo odporne na mróz i stanowią jeden z najlepszych materiałów na żywopłot. Dostępne są też w bardzo atrakcyjnych cenach.

Tuja szmaragd to tylko jedna z odmian, ciekawym wyglądem odznacza się też tuja kulista. Jej charakterystyczną cechą jest żółto seledynowy kolor. Świetnie sprawdza się, jako żywopłot, ale też akcent dekoracyjny w parkach. Jej liczne zalety sprawiły, że stała się bardzo popularna. Więcej o tym, czym charakteryzuje się tuja kulista i inne odmiany można przeczytać tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/tuja-szmaragd-brabant-i-inne-odmiany-uprawa-pielegnacja-rozmnazanie-i-inne-porady-_rosliny-ogrodowe/

Nie ważne czy w naszym ogrodzie rośnie tuja kulista, szmaragdowa czy barbant. Każda z tych odmian prezentuje się świetnie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Mimo tego przed posadzeniem żywotnika warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Ta wiedza pozwoli na wyhodowanie świetnych okazów.

Ozdobne tuje w ogrodzie

Niezależnie od rodzaju, tuje lubią gleby zasobne w wilgoć, nie przyjmują się na suchych terenach. Piaszczysto-gliniaste ziemie to dla nich najlepsze warunki rozwoju.  Lubią nasłonecznione stanowiska, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by umieścić je w zacienionym miejscu. Ozdobne tuje to bardzo wytrzymałe rośliny.

Pielęgnacja tui zaczyna się już podczas jej sadzenia. Nie należy tego robić na terenach odkrytych i wystawionych na działanie wiatru.  Szczególnie żywotnik szmaragdowy źle znosi takie traktowanie. Rekompensuje to doskonałym przystosowaniem do tworzenia żywopłotów.

Tuje ogrodowe najlepiej sadzić wiosną, zalecany czas to połowa kwietnia oraz końcowa faza lata. Tak wczesne sadzenie tych roślina chroni je prze przemarzaniem i niedoborem wilgoci.  W pierwszym roku od zasadzenie należy chronić te drzewka ozdobne przed słońcem. Podobnie jest z odmianami karłowatymi z tym, że je można sadzić w sumie w dowolnym czasie.

Pielęgnacja tui

Tuje ogrodowe posiadają płytki, ale gęsty system korzeniowy, dzięki temu są dość odporne na choroby.  Jednakże tego typu korzenie narażone są na przesuszenie, więc roślinę należy odpowiednio nawadniać.  Na długotrwały brak wody reagują wytwarzaniem szyszek i żółknięciem igieł. To świetny znak, że zabrakło podlewania.

Pielęgnacja tui wymaga solidnej ochrony przed różnego rodzaju szkodnikami.  Jest to ważne, ponieważ drzewa mogą być zarażone grzybem chorobotwórczym. Łatwo to poznać po jasnych plamach z ciemnymi przebarwieniami. Sposobem na zapobieganie tego typu chorobom jest regularne opryskiwanie zanim pojawią się objawy. Opisane czynności najlepiej przeprowadzać w okresie wzrastania pędów, czyli w maju. Bardzo dobrym i skutecznym środkiem jest  Saprol Długo Działający.

Ozdobne tuje w ogrodzie są też atakowane przez przędziorka sosnowca. W tym wypadku na roślinie pojawiają się mozaikowate przebarwienia igieł, które później żółkną, brązowieją i opadają. Można zapobiec zniszczeniu tui poprzez opryskiwanie krzewu preparatem z olejem parafinowym, niszczy on zimujące w roślinie jaja.

Tuje ogrodowe i ich przesadzanie

Tuje to drzewka ozdobne, które można swobodnie przesadzać. Nie jest to trudne, o czym świadczą chociażby powyższe informacje. W nowym miejscu wystarczy zapewnić żywotnikowi odpowiednie warunki i dobre nawodnienie. Liczy się też ochrona przed ostrym słońcem.

Tuje to bardo popularne rośliny ogrodowe, można spotkać je na wielu posesjach. O ich sukcesie zaważyły takie cechy jak świetny wygląd, odporność na niskie temperatury i łatwość pielęgnacji.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. kamshotsRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.