TTIP będzie kolejnym wcieleniem ACTA? Jutro pierwsze istotne starcie

24-04-2013, 14:37

TTIP to porozumienie między UE i USA, które ma znieść bariery handlowe. Niestety może to być okazja do forsowania tych samych zapisów, które przepadły w ACTA. Jutro w Parlamencie europejskim komisja INTA może poprzeć lub odrzucić takie podejście do sprawy.

O porozumieniu TTIP Dziennik Internautów wspominał kilka razy, a ostatnio... dziś rano. Chodzi o porozumienie handlowe między UE i USA, które mogłoby rozruszać transatlantycki handel. Niestety wszystko wskazuje na to, że negocjacje TTIP będą tak samo tajne, jak negocjacje ACTA. Możliwe, że politycy odczują potrzebę dopisania do TTIP tego, co nie przeszło w ACTA. 

Organizacje związane z internetem apelowały już o to, aby z porozumienia TTIP usunąć zapisy o prawach własności intelektualnej, piractwa i praw autorskich. Po prostu to porozumienie powinno dotyczyć głównie wymiany handlowej.

Własność intelektualna koniecznie?

Jutro będziemy mogli się przekonać, jak na to wezwanie zareagują posłowie Parlamentu Europejskiego. Odpowiedzialna za handel międzynarodowy komisja INTA ma się zająć projektem rezolucji ws. negocjacji UE dotyczących handlu i inwestycji ze Stanami Zjednoczonymi. Dokument znajdziecie pod tym tekstem.

Z projektu wynika, że istnieją szanse na powtórkę z ACTA. Oto jeden z proponowanych zapisów:

Parlament Europejski

(...)

11. podkreśla, że umowa musi przewidywać wysoki poziom ochrony praw własności intelektualnej, w tym oznaczeń geograficznych; uważa, że kwestię innych obszarów rozbieżności w zakresie praw własności intelektualnej należy rozwiązać zgodnie z międzynarodowymi normami ochrony;

Pod pojęciem "własność intelektualna" kryją się oczywiście prawa autorskie, kwestie piractwa itd. Przyjęcie takiego tekstu rezolucji oznaczałoby, że Parlament Europejski zgadza się na prowadzenie rozmów również w tym kierunku. 

Sonda
Czy twórcy TTIP spróbują włączyć do porozumienia zapisy podobne do tych z ACTA?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Zachować pamięć o ACTA...

Oczywiście niektórzy europosłowie już dostrzegli związany z tym problem i zgłosili poprawki. Pojawiły się nawet propozycje, by w tekście rezolucji wspomnieć o wcześniejszym odrzuceniu ACTA i braku zgody na jakiekolwiek środki ograniczające wolność w sieci i odnoszące się do praw autorskich w internecie.

Jutro prawdopodobnie przekonamy się, jak świeża jest pamięć o ACTA u europosłów z komisji INTA. Częściowo od nich zależy, czy Unia Europejska przyzwoli na kopiowanie pomysłów ACTA w TTIP. Oczywiście do zakończenia prac nad TTIP jest jeszcze długa droga, a wspomniana rezolucja nie będzie jedyną decyzją Parlamentu w tej kwestii. Niemniej przyjęcie odpowiedniej drogi już teraz mogłoby uspokoić nastroje, przynosząc pewne korzyści firmom, które liczą na TTIP.

Poniżej projekt rezolucji ws. handlu i inwestycji ze Stanami Zjednoczonymi.

929186 Pl by di24pl


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031