Trzykrotny wzrost w polskim e-handlu do 2010 r.

23-11-2007, 11:02

Liczba sklepów w polskim internecie rośnie błyskawicznie, a polscy internauci kupują w Sieci chętniej niż mieszkańcy niektórych krajów Europy Zachodniej. Do 2010 roku rynek e-handlu może wzrosnąć nawet trzykrotnie - taki obraz rynku wyłania się z raportu autorstwa Andrzeja Zająca, prezesa zarządu 9sekund.pl.

Internauta

W raporcie obraz kupującego internauty wyłania się m. in. z badań firmy Gemius. Okazuje się, że aż 72,9% w tej grupie stanowią mężczyźni.

Ludzie pomiędzy 15 a 24 rokiem życia, kupują przede wszystkim na aukcjach internetowych (44%), natomiast w przedziale wiekowym 35+ wybierają tradycyjne sklepy internetowe (39,5%).

Ciekawy jest podział internautów ze względu na dochody którymi dysponują. Wśród ludzi młodych, jeszcze nie pracujących, największą popularnością cieszą się aukcje internetowe (30,3%). Ludzie z wyższymi dochodami korzystają częściej ze sklepów. Osoby z dochodami, do tysiąca zł (28,1%) nie dokonują zakupów przez internet.

Dokładne badania pozwoliły też na określenie, kiedy najchętniej kupujemy za pośrednictwem internetu. Niejednokrotnie ma to miejsce w godzinach popołudniowych, między 17:00 a 20:00 (18,4%) i wieczornych - między 20 a 24 (8,7%). Niespełna 14% internautów przyznaje się do dokonywania zakupów z czasie pracy, czyli między 8 rano a 17. Prawie połowa ankietowanych (48%) stwierdziła, że dokonuje zakupów w różnym czasie, bez wskazania preferowanej pory.

Zakupy

Wśród Polaków korzystających z internetu 33% robi zakupy w Sieci. Jest to znacznie mniej niż w Wielkiej Brytanii (71%), ale więcej niż we Włoszech (25%) i Hiszpanii (19%).

Na podstawie badań przeprowadzonych pod koniec 2006 roku przez Instytut Logistyki i Magazynowania oszacowano, że w Polsce sprzedaż prowadzona była przez 3275 sklepów internetowych, podczas gdy na początku 2006 było ich, według różnych szacunków, od 700 do 1000.

Porównywalni

Duża liczba sklepów i serwisów aukcyjnych umożliwiła rozwój nowej gałęzi e-handlu, jaką są porównywarki cen. Szacuje się, że w zeszłym roku powstało około 20 nowych portali. Jednocześnie eksperci przyznają, że w naszych warunkach prawo bytu ma zaledwie kilka z nich. Szykuje się więc ostra walka o rynkowy sukces.

Prognozy

Jak twierdzi Robert Hałacz z firmy Gemius według prognoz do 2010 roku wartość polskiego handlu w Internecie powiększy się do 4 mld euro. Oznacza to wzrost o 300%.(!)

Co mogą zrobić właściciele sklepów internetowych aby przyciągnąć jeszcze więcej klientów? Aż 40% przebadanych przez Gemius internautów przyznaje, że przekonałaby ich niższa cena. Ponad 19% liczyłoby na niższe koszty przesyłki lub zupełnie bezpłatną dostawę, natomiast ponad 24% respondentów chciałoby aby zlikwidowane zostały różnego rodzaju niedogodności wynikające w trakcie dokonywania zakupów.


Źródło: 9sekund.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy