Trwa budowa satelity Intuiton-1. Znamy wstępną datę jej wystrzelenia

18-03-2019, 22:20

Budowa Intuiton-1, satelity z wysokowydajną jednostką obliczeniową do aplikacji sztucznej inteligencji i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, wkracza w kolejną fazę. 15 marca 2019 r., realizująca projekt gliwicka firma podpisała umowę ze szkocką spółką, na dostarczenie platformy satelitarnej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Wystrzelenie satelity planowane jest na przełomie 2022 i 2023 roku. Celem misji Intuition-1 jest przeprowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem instrumentu hiperspektralnego i zaawansowanego przetwarzania danych, opartego o głębokie sieci neuronowe (AI), bezpośrednio na orbicie okołoziemskiej. Będzie to pierwszy na świecie satelita o mocy przetwarzania pozwalającej na segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie. Za stworzenie tej części misji Intuition-1 odpowiadają polscy inżynierowie, członkowie zespołu KP Labs.

Szkocka spółka Clyde Space będzie odpowiedzialna za infrastrukturę niezbędną do poprawnego działania ładunku głównego. Platforma satelitarna, którą stworzy będzie zawierać także takie elementy jak m.in. system sterowania, komunikacji, zasilania, kontroli położenia oraz odpowiada za usługę startową tj. proces przygotowania i wystrzelenia satelity na orbitę okołoziemską. Satelita konstruowana jest w ramach projektu „Hypercam” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Sercem satelity (ładunkiem użytecznym) będzie innowacyjna wydajna jednostka obliczeniowa przetwarzająca do wykonywania obrazowania hiperspektralnego o wysokiej rozdzielczości. W satelicie zostanie umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Po podzieleniu tego pasma na 150 kanałów będzie można uzyskać zdecydowanie więcej informacji niż umożliwiają aktualnie istniejące na rynku instrumenty.

Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast, a dane te będą szybciej dostępne. Przetwarzanie danych bezpośrednio na pokładzie satelity to innowacyjny pomysł,  nie realizowany dotychczas. Intuition-1 będzie satelitą klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x22x36 cm, a jego waga w przybliżeniu wyniesie 10 kg. Projekt jego budowy zainaugurowano w styczniu 2018 r.  

Źródło: KP Labs


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930