Transport Polska-Chiny – wszystko o cle

02-09-2018, 05:37

Temat cła z Chin jest interesujący zarówno dla wielu przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć importowanie produktów z Azji, jak i osób prywatnych, skuszonych atrakcyjnymi ofertami na chińskim serwisie aukcyjnym Aliexpress. Co warto wiedzieć o opłatach celnych przy transporcie Polska-Chiny  i jak wysokie są to koszty, a także kiedy można zostać z nich zwolnionym?

Transport Polska-Chiny – kiedy powinniśmy zapłacić cło?

Cło to opłata, którą ponosi osoba importująca towar spoza Unii Europejskiej, obejmuje więc sprowadzanie produktów za pomocą transportu Polska-Chiny. Towarami, które szczególnie podlegają opłatom celnym, są produkty żywnościowe, alkoholowe oraz tytoniowe (alkohol i tytoń są także obciążone dodatkowymi opłatami w formie akcyzy). Cło trzeba zapłacić niezależnie, czy jest się firmą sprowadzającą duże ilości towaru, czy osobą prywatną, zamawiającą pojedyncze produkty, istnieją jednak wyjątki, które są zwolnione z tych opłat.

Transport Polska-Chiny – kiedy nie musimy płacić cła?

Z obowiązku uiszczenia opłaty celnej jesteśmy zwolnieni w dwóch przypadkach: kiedy kupujemy produkty należące do kategorii „telefony oraz akcesoria elektroniczne” oraz kiedy wartość całego towaru nie przekracza 150 euro. Znacznie ułatwia to zakupy osobom prywatnym, jeśli chcą zakupić jedynie niedrogie produkty – w takim przypadku brak konieczności zapłaty cła sprawia, że transakcje są opłacalne mimo dużej odległości przy transporcie Polska-Chiny.

Transport Polska-Chiny – jak wysokie jest cło?

Wysokość cła również jest przyjazna dla prywatnych klientów – zazwyczaj wynosi ok. 5% wartości produktu, co sprawia, że nawet przy większych zakupach koszt nie jest aż tak wysoki. Przed dokonaniem transakcji warto upewnić się, czy na wybrany przez nas towar obowiązuje cło oraz policzyć, czy w takim razie zakupy w Chinach i ich transport na trasie Polska-Chiny będą opłacalne.

Przykładowe wysokości cła na produkty z Chin wynoszą:

- 12% dla świeżych ryb,

- 4,5% dla opon,

- 1,7% dla narzędzi ręcznych oraz maszynowych,

- 1,7% dla maszyn rolniczych i dedykowanych im części.

Transport Polska-Chiny – co z podatkiem VAT?

Poza opłatami celnymi, należy pamiętać o podatku VAT, który zazwyczaj należy zapłacić przy odprawie celnej produktów, które zamawiamy spoza granic Unii Europejskiej – dotyczy to również towarów transportowanych na trasie Polska-Chiny. Standardowo za importowane produkty zapłacimy podatek VAT o wysokości 23%. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których można uniknąć płacenia podatku VAT od sprowadzanych zza granicy produktów. Dzieje się tak, kiedy:

- wartość zamówionego towaru nie przekracza 22 euro,

- produkty są oznaczone jako prezent lub próbka dla klienta, a ich wartość nie jest wyższa, niż 45 euro,

- produkty są oznaczone jako prezent od prywatnej osoby, mieszkającej poza Unią Europejską, i mają charakter okazjonalny.

Decydując się na import towarów za pomocą transportu Polska-Chiny należy zawsze mieć na uwadze opłaty dotyczące cła, jak i podatku VAT – poznanie stawek dla konkretnej grupy produktów pozwoli sprawdzić, czy transakcja będzie opłacalna i umożliwi uniknięcie ewentualnych strat finansowych.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. inFakt
fot. Sarota PR


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne: