Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

14-02-2019, 08:43

Obecnie coraz więcej osób cierpi na chorobę, jaką jest trądzik różowaty Leczenie go jest dość trudne i często nie przynosi pożądanych rezultatów. Choroba objawia się najczęściej w wieku około 30 lat, natomiast najsilniejszą postać przybiera około 50 roku życia.

Trądzik różowaty – przyczyny

Obecnie nie można podać jednej okoliczności, która byłaby przyczyną zachorowań na trądzik różowaty. Na tę chorobę zapadają dużo częściej kobiety niż mężczyźni. Jednak, jeśli już dojdzie do zachorowania u mężczyzn, to najczęściej postać trądziku jest u nich dużo cięższa, niż u kobiet. Ponadto na trądzik różowaty częściej chorują osoby o jasnej karnacji. Dlatego też dużą liczbę zachorowań odnotowuje się na przykład na terytorium Europy Północnej. Z kolei u osób ciemnoskórych ten typ trądziku występuje bardzo rzadko. Trądzik różowaty często pojawia się również u osób, które posiadają cerę naczynkową. Jeśli na naszej skórze widoczne są liczne naczynka, tak zwane pajączki, to prawdopodobne jest, że możemy zachorować na trądzik różowaty. Co ciekawe, częściej na tę chorobę zapadają osoby, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Coraz częściej podnoszona jest teza, że trądzik różowaty może mieć nawet podłoże genetyczne. Jeśli w naszej rodzinie odnotowywane były przypadki zachorowania na ten typ trądziku, to ryzyko wystąpienia go u nas jest podwyższone. Badania wykazały, że na trądzik różowaty cierpią często kobiety w okresie menopauzy.

Trądzik różowaty – objawy

Trądzik różowaty objawia się inaczej niż trądzik pospolity. Jego pierwsze symptomy pojawiają się najczęściej u osób w wieku 20-30 lat, natomiast najbardziej nasilone są w granicach 40-50 lat. Początkowo na twarzy chorego pojawia się rumień, który przekształca się następnie w grudkowate krostki. Zmiany skórne najczęściej są piekące, a pacjenci odczuwają silny świąd.

Trądzik różowaty leczenie

Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałe i sprawia wiele trudności. Lekarze zalecają pacjentom, u których zdiagnozowano tę postać trądziku, stosowanie preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a także poprawiającym krążenie. Osoby chore powinny używać delikatnych kosmetyków, niezawierających alkoholu. Najlepiej, gdyby stosowały one preparaty o neutralnym zapachu, które działają na skórę łagodząco. Osoby cierpiące na trądzik różowaty muszą bowiem unikać jakichkolwiek podrażnień skórnych. Przy tej dolegliwości warto również unikać długotrwałych ekspozycji na promienie słoneczne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              





Ostatnie artykuły:



fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik