TP proponuje operatorom zmiany umów

29-09-2007, 12:20

Telekomunikacja Polska (TP) zaproponowała aneksy do umów operatorom alternatywnym, z którymi współpracuje na podstawie oferty ramowej. Aneksy mają dostosować stawki rozliczeń międzyoperatorskich do wyników audytu kosztowego TP zakończonego w sierpniu 2007 roku.

Propozycje aneksów zmieniają stawki rozliczeń w oparciu o płaską stawkę interkonektową oraz stawki i zasady rozliczeń w zakresie hurtowego dostępu do sieci TP (WLR). Operator podaje, że jest to związane z wystąpieniem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę oferty ramowej połączenia sieci TP z sieciami innych operatorów.

Dotychczasowe stawki były narzucane przez UKE na podstawie innych wyliczeń niż model kosztowy, gdyż regulator kwestionował wcześniejsze kalkulacje TP. Operator twierdzi, że to zmuszało go do świadczenia usług poniżej rzeczywistych kosztów.

Pod koniec sierpnia TP przekazała do UKE zaudytowane sprawozdanie z rachunkowości regulacyjnej za 2006 rok z pozytywną opinią biegłego rewidenta (powołanego przez UKE) oraz wynikami kalkulacji kosztów usług na 2007 rok. TP sądzi więc, że nie ma już podstaw do ustalania cen na podstawie innych metodologii.

Prezes UKE na podwyżki w tej chwili się nie zgadza i tłumaczy, że akceptuje kalkulacje kosztów przedstawione przez TP, ale mimo to nie można wyrazić zgody na zmiany niektórych stawek w rozliczeniach między TP a operatorami alternatywnymi. Anna Streżyńska zarzuciła TP, że ta próbuje przerzucić na klientów przerzucić opłaty związane z obsługą tych, którzy zdecydowali się przejść do konkurencji.

Nie wiadomo jeszcze jak operatorzy alternatywni odniosą się do propozycji TP. Już wcześniej jednak byli oni krytyczni wobec audytu TP i skarżyli się na to, że nie mieli wglądu do raportu regulacyjnego.

Następny artykuł » zamknij

Dom mody w Second Life

Źródło: Telekomunikacja Polska
Tematy pokrewne:  

tag WLRtag UKEtag RIOOtag LLUtag LLUtag Anna Streżyńska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31