TP organizuje konkurs na fabułę gry RPG - aktualizacja

26-09-2008, 17:17

Centrum Badawczo-Rozwojowe Telekomunikacji Polskiej ogłosiło konkurs na scenariusz gry komputerowej. W aktualizacji publikujemy wypowiedź Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika prasowego Grupy TP, na temat planów firmy i wzbudzającej kontrowersje (zbyt niskiej, jak twierdzą nasi Czytelnicy) nagrody.

W zabawie może wziąć udział każdy, kto do 31 października prześle na adres organizatora projekt gry zgodny z regulaminem (osoby niepełnoletnie powinny dołączyć do swoich prac pisemną zgodę rodziców na udział w konkursie). Wszystkie potrzebne dokumenty można pobrać ze strony www.tp.pl/konkurs.

Podstawowym warunkiem branym pod uwagę przy ocenie projektów będzie ich oryginalność, wykluczająca kopiowanie pomysłów z już istniejących gier. Jury oceni także relacje przyczynowo-skutkowe, celowość poszczególnych zdarzeń, różnorodność i pomysłowość wątków pobocznych, charakterystykę postaci, dialogi itp.

Na pewno warto zadbać o nieliniowość fabuły. Gra może być osadzona w dowolnym świecie - współczesnym, fantasy, prehistorycznym lub bajkowym - ważne, żeby był on atrakcyjny dla potencjalnych graczy i szczegółowo opisany. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc mogą liczyć na nagrody pieniężne w wysokości od 2,5 do 10 tys. złotych. Laureat będzie też współpracował przy dalszym tworzeniu gry.

Jak głosi regulamin, tematyka prac nadsyłanych na konkurs nie może być sprzeczna z przepisami prawa ani dobrymi obyczajami, nie może też naruszać praw lub dóbr osobistych osób trzecich. Projekty mogą być zgłaszane indywidualnie lub przez grupę autorów. Każdy ma zawierać:

  • zarys fabuły (wątek główny) - maksymalnie 15 stron A4,
  • scenariusz pierwszych pięciu zadań: szczegółowy opis miejsc i przedmiotów, dialogi oraz charakterystykę postaci,
  • zarys pozostałych zadań wątku głównego i wątków pobocznych (streszczenie scenariuszy, każde o objętości nieprzekraczającej 400 znaków),
  • alternatywne zakończenia,
  • nieobowiązkowo - dodatkowe materiały graficzne bądź audiowizualne.

Lista finalistów zostanie ogłoszona 5 grudnia na stronie konkursowej. Autorzy projektów zakwalifikowanych do ostatniego etapu zostaną powiadomieni o tym pocztą elektroniczną lub telefonicznie. 16 grudnia podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie odbędzie się prezentacja wybranych prac i ogłoszenie wyników. Nagrody zostaną przekazane w formie wynagrodzenia za przeniesienie na organizatora konkursu autorskich praw majątkowych do projektu.

AKTUALIZACJA

Dziennik Internautów zapytał Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika prasowego Grupy TP, w jakim celu organizowany jest konkurs - czy w bliżej nieokreślonej przyszłości należy oczekiwać gier komputerowych firmowanych przez potentata rynku telekomunikacyjnego? TP nie chce jednak zdradzać swoich planów.

Centrum Badawczo-Rozwojowe TP realizuje ciekawy projekt z obszaru gier komputerowych. Poszukujemy interesującej fabuły, na której będziemy mogli oprzeć pomysł. Autor będzie zaproszony do dalszych prac nad projektem. Powodzenie projektu jest dla nas bardzo istotnym czynnikiem do podejmowania dalszych decyzji - poinformował nas Wojciech Jabczyński. W odpowiedzi na pytanie o to, kto będzie oceniać nadesłane prace, usłyszeliśmy, że jedynie członkowie zespołu projektowego TP.

W komentarzach do opublikowanego na naszych łamach tekstu poruszono m.in. kwestię praw autorskich. Jeden z Czytelników napisał: Przecież to się w ogóle nie opłaca! (...) Pomysł na grę kosztuje w Polsce około +/- 25 tys i +/- 5% udziału w sprzedaży. Tymczasem regulamin konkursu głosi, że nagrody mają być przekazane w formie wynagrodzenia za przeniesienie na TP autorskich praw majątkowych do projektu. Zapytaliśmy Wojciecha Jabczyńskiego, co to oznacza w praktyce.

Udział w konkursie jest dobrowolny. Nagrody oferowane przez TP będą dla większości osób bardzo atrakcyjne. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że będzie też grupa twórców, którzy swoje prace wyceniają wyżej i niestety nie wezmą udziału. Autorskie prawa majątkowe do pracy nagrodzonej w konkursie przechodzą na TP (czyli tantiemy również). Niemniej w wyniku konkursu zostanie wyłoniony zaledwie zarys fabuły, który będzie wymagał rozwinięcia. Zakres i warunki współpracy będą negocjowane indywidualnie - zapewnił rzecznik prasowy Grupy TP.


Źródło: Telekomunikacja Polska
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy