TP ma kolejny spór, tym razem z Długie Rozmowy SA

29-02-2012, 13:54

28 lutego zostały wszczęte czynności egzekucyjne wobec spółki Długie Rozmowy, należącej do grupy kapitałowej MNI SA - informuje TP. Podstawą do takich działań ma być postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 13 lutego 2012 r. o zabezpieczeniu roszczeń Telekomunikacji Polskiej na kwotę 40,8 mln zł. Zarząd MNI dementuje te informacje.

Według TP doszło do zajęcia wszystkich znanych organowi egzekucyjnemu rachunków bankowych spółki Długie Rozmowy SA, ponadto komornik przy asyście Policji miał wkroczyć do pomieszczeń biurowych spółki i zająć wszystkie należące do niej ruchomości. Według Zarządu MNI SA postępowanie zabezpieczające w żadnym razie nie służy egzekucji roszczeń. 

Telekomunikacja Polska w 2011 r. podjęła kroki prawne, by odzyskać od operatora Długie Rozmowy należności wynikające z międzyoperatorskich rozliczeń hurtowych. Próby przedsądowego rozwiązania sprawy okazały się bezskuteczne. Jak podaje TP, spółka Długie Rozmowy przez dwa lata nie płaciła należności za świadczone na jej rzecz usługi hurtowe lub uiszczała należności w niepełnej wysokości. W konsekwencji Długie Rozmowy SA są dłużnikiem TP.

Sąd w postanowieniu o udzieleniu TP SA zabezpieczenia nie rozstrzygnął, czy jej roszczenia  wobec DR SA są zasadne.

Czytaj też: 338 mln złotych kary dla TP ostatecznie oddalone

Długie Rozmowy SA w trakcie procesu twierdziły, iż potrącały z należności dla TP swoje domniemane roszczenia z tytułu kar umownych. Sąd uznał, że nie zostało to dostatecznie uprawdopodobnione. Uzasadniając potrzebę zabezpieczenia roszczeń TP, sąd wskazał, iż Długie Rozmowy SA podejmowały wiele czynności mających na celu wykreowanie wątpliwego przychodu, a następnie wyprowadzenie go do podmiotu kontrolującego, tj. do MNI Telecom SA.

Według danych spółki Długie Rozmowy bilans rozliczeń z Telekomunikacją Polską wynosi ponad 10 mln zł do zapłacenia przez TP SA (wartość kar umownych) oraz prawie 47 mln zł (wartość naliczonych przez DR SA kar umownych z tytułu rażącego obniżania jakości usług - po bezprawnym rozwiązaniu umowy o połączeniu sieci przez TP), do których zapłacenia TP SA została wezwana 22 lutego 2012 r.

Oceniając całość materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie, sąd uznał, że daje on podstawy do przyjęcia, iż okoliczności związane z funkcjonowaniem spółki Długie Rozmowy wskazują na zamiar udaremnienia przez niego ewentualnej egzekucji wierzytelności zgłaszanej przez TP.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930