TomTom oczyszczony z zarzutów

13-01-2012, 07:57

Firma TomTom znana z produkcji nawigacji samochodowych była oskarżana o naruszenie holenderskiego prawa w związku z udostępnianiem policji danych dotyczących zachowań kierowców.

TomTom został oskarżony w kwietniu ubiegłego roku o sprzedawanie informacji na temat swoich klientów, które przesyłane były do firmy bez wiedzy użytkowników. Oprócz policji z danych miały korzystać również zewnętrzne firmy.

Czytaj także: Użytkownicy nawigacji TomTom chętnie dzielą się danymi

- Informacje, które zbieramy są anonimowe, a później opracowywane, by mogły być sprzedawane rządom różnych państw - przyznaje Simon Hania, szefujący w TomTom działowi bezpieczeństwa informacji. - Dzięki tego typu informacjom możliwe jest lepsze planowanie dróg oraz poprawa płynności ruchu.

Internauci nie mają jednak wątpliwości, że policja tego typu dane wykorzystuje również np. do ustawiania radarów w miejscach, gdzie zwykle samochody poruszają się z większą prędkością. Według holenderskiej agencji ochrony danych osobowych TomTom nigdy nie sprzedawał danych o pojedynczych użytkownikach, a zatem nie naruszył tamtejszego prawa.

O ile jednak działania tego typu nie przysporzą firmie problemów sądowych, sami użytkownicy nie wydają się być zadowoleni z takich praktyk. W kwietniu tego roku TomTom przeprosił nawet swoich klientów za sprzedawanie informacji policji, jednak pomimo wcześniejszych zapowiedzi korporacja nie zamierza rezygnować z tego typu kroków. Zamiast tego chce po prostu w czytelniejszy sposób informować o problemie swoich użytkowników.

Czytaj także: TomTom przeprasza za sprzedawanie informacji policji


Źródło: CBP, Reuters
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031