To nie Kazik traci przez tłumy na koncertach, więc kto traci?

08-12-2014, 12:20

Ani Kazik, ani Kult nie są tymi artystami, którzy według ZAiKS-u ponosili straty objawiające się tłumami na koncertach. Ostatecznie... nie wiadomo, co to za artyści.

W ubiegłym tygodniu Dziennik Internautów pisał o tym, jaki argument za opłatą reprograficzną przedstawiło stowarzyszenie ZAiKS. Organizacja opublikowała na Facebooku wypowiedź przedstawiciela wytwórni SP Records. Wynikało z niej, że dowodem strat ponoszonych przez artystów są... tłumy na koncertach (sic!). Przedstawiciel SP Records stwierdził, że jeśli liczba osób na koncertach jest wyższa od liczby osób kupujących płyty, to znaczy, że mnóstwo ludzi musi te płyty kopiować. 

ZAiKS - wpis na Fb

Argumenty przedstawiciela SP Records były absolutnie chybione i wyglądały na próbę manipulacji. Teraz dodatkowo okazuje się, że dotyczyły one jakiegoś zespołu, ale nie wiadomo jakiego!

Ktoś, ale z pewnością nie Kazik

Media, widząc wypowiedź Sławomira Pietrzaka na facebookowej stronie ZAiKS-u, automatycznie założyły, że szef SP Records mówił o sprzedaży płyt Kazika i Kultu. W rzeczywistości nie wiadomo, o jakim zespole mówił. SP Records wydaje przecież płyty wielu zespołów.

Co więcej, przed weekendem w Dzienniku Polskim znalazło się wyjaśnienie takiej treści:

Informujemy, że w wypowiedzi szefa wytwórni SP Records (...) chodziło o jeden z ważniejszych zespołów SP Records, ale wypowiedź ta nie dotyczyła na pewno zespołu Kult i Kazika. Zdanie zostało wyjęte z dłuższej wypowiedzi, dotyczącej sytuacji polskiej branży muzycznej. Przepraszamy fanów Kazika oraz samego artystę za ewentualne nieporozumienia i nadinterpretacje. 

To jest bardzo ciekawe z dwóch powodów.

Argumenty z... kapelusza?

Po pierwsze wygląda na to, że ZAiKS w dyskusji o opłacie reprograficznej posługuje się argumentami trudnymi do zweryfikowania. Nawet gdyby logika ZAiKS-u była słuszna, to skąd mamy wiedzieć, czy faktycznie istnieje zespół, który ma określoną liczbę fanów na koncertach i określoną liczbę płyt? Jak można prowadzić rzetelną dyskusję, gdy podaje się przykład kogoś, ale nie wiadomo kogo? 

Sonda
Czy wierzysz, że ktoś traci przez tłumy na koncertach?
  • tak
  • nie
  • ale kto?
wyniki  komentarze

Inna rzecz, że to najnowsze oświadczenie wydaje się niespójne z przytoczoną na stronie ZAiKS-u wypowiedzią. Sławomir Pietrzak miał powiedzieć "mój najpopularniejszy zespół", a teraz okazuje się, że mówił o "jednym z ważniejszych zespołów". Coś tu chyba nie gra. 

Jedyny "konkret" w wypowiedzi opublikowanej przez ZAiKS to liczby. Mamy jakieś 5 tys. sprzedanych płyt i jakieś 200 tys. fanów na koncertach. Czy to znaczy, że określona grupa 200 tys. osób ciągle chodzi za tym zespołem? A może chodzi o 200 tys. rocznie albo w ciągu dekady? Niestety się nie dowiemy, bo nie wiadomo nawet, o kim była mowa. 


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031