To był wymarzony rok dla fanów Linuksa!

28-12-2012, 14:28

Nadal czekacie na rok Linuksa? Wiele przemawia za tym, że właśnie byliśmy jego świadkami...

Wraz z końcem grudnia trudno już mieć wątpliwości co do tego, że 2012 rok przyniósł niezwykle wiele fanom Linuksa. Nie tylko platforma ta została dostrzeżona na nowych rynkach, ale również konkurencyjny Windows nie miał zbyt dobrego okresu...

Android na szczycie

Według IDC w trzecim kwartale 2012 roku aż 75% smartfonów działało pod kontrolą Androida. To niesamowity wynik, który przypominać może chyba tylko pozycję Windowsa na rynku PC. O ile jednak komputery biurkowe prawdopodobnie najlepsze czasy mają już za sobą, tak przed mobilnymi gadżetami rysują się świetne perspektywy.

Zainteresowanie Androidem prawdopodobnie również w najbliższych kwartałach będzie rosło, bo platforma ta stosowana jest zarówno na niezwykle tanich urządzeniach, jak i bardzo zaawansowanych smartfonach z najwyższej półki. Każdy z tych telefonów wykorzystuje jednak jądro Linux.

Laptop z Ubuntu

W tym roku również Dell przygotował kilka ciekawych laptopów z Ubuntu.

Red Hat z miliardem

Linux wielu kojarzy się z czymś jednoznacznie darmowym albo wręcz rozwijanym tylko przez hobbystów. W praktyce jądro systemu przygotowywane jest głównie przez programistów dużych koncernów, takich jak Red Hat. W tym roku była to zresztą pierwsza firma z branży open source, która zarobiła ponad miliard dolarów.

Tego typu przykład bez wątpienia wielu uświadomił, że Linuksem warto się zainteresować. Przekonywać nie trzeba do tego natomiast największych technologicznych koncernów, które już teraz chętnie bazują na jądrze Linux chociażby w przypadku licznych usług sieciowych.

Wreszcie więcej gier

Steam dla Linuksa dostępny jest już od jakiegoś czasu i znajduje się w fazie otwartych testów. To niezwykle istotny krok, bo oznacza coś bardzo ważnego: w przyszłości pojawi się wiele interesujących tytułów dla graczy, którzy na komputerze mają zainstalowanego "Pingwinka".

Nieoficjalne plany sięgają natomiast znacznie dalej. Projekt konsoli opartej o Linuksa, która miałaby zainteresować mniejszych deweloperów, to tylko jeden z interesujących pomysłów.

Windows 8 zawiódł

Sonda
Kolejny rok również będzie sprzyjał Linuksowi?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Nie ma co ukrywać, że użytkownicy Linuksa zwykle nie życzyli Windowsowi najlepiej. Nowe wydanie systemu Microsoftu zawiodło, a wielu wręcz mocno zirytowało ekranem głównym z kafelkami. To z kolei spowodowało, że niektórzy zaczęli się rozglądać za alternatywami i to niekoniecznie tymi droższymi, od firmy Apple.

Nie dość więc, że Linux rozprzestrzeniał się niezwykle szybko na urządzeniach przenośnych, a także powoli zaczynał się umacniać na rynku gier, to ze względu na niechęć do nowego Windowsa zdołał prawdopodobnie przyciągnąć również wielu nowych użytkowników do biurkowych dystrybucji. W takim świetle bez wątpienia można nazwać ostatnie 12 miesięcy rokiem Linuksa!


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930