Tłumacz w telefonie od Google już dostępny

07-05-2010, 11:34

Usługa tłumaczenia sfotografowanego tekstu, którą Google pokazała w lutym, jest już dostępna dla posiadaczy telefonów z Androidem. Tłumacz rozpoznaje kilka języków.

W ubiegłym roku Google przedstawiła usługę Goggles, która umożliwiała użytkownikom urządzeń z Androidem wyszukiwanie na podstawie sfotografowanych przez użytkownika obrazów. Potem na targach MWC w Barcelonie firma pokazała tłumacza integrowanego z tą usługą. Dzięki tłumaczowi użytkownik mógł sfotografować tekst w obcym języku i otrzymać jego tłumaczenie. Rozpoznawanie tekstu przeprowadzane jest na serwerach Google, a więc nie obciąża znacząco telefonu.

>>> Czytaj: Google pokazało tłumacza w telefonie

Teraz usługa jest dostępna dla wszystkich. W lutym za jej pomocą można było tłumaczyć teksty niemieckie, a teraz tłumacz Goggles potrafi rozpoznać tekst angielski, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański, tłumacząc go na wiele innych języków.

Tłumaczenie maszynowe jest dalekie od doskonałego, ale w czasie podróży po obcym kraju może bardzo pomóc np. w rozumieniu szyldów lub pozycji w restauracyjnym menu. Obecnie usługa jest rozwijana z myślą o językach bazujących na alfabecie łacińskim, ale Google ma zamiar z czasem wziąć na warsztat takie języki, jak chiński, arabski lub hindi.

Ponadto nowa wersja Goggles 1.1 zawiera ulepszone rozpoznawanie kodów kreskowych i powinna lepiej sobie radzić z rozpoznawaniem logotypów. Umożliwia też rozpoczęcie wyszukiwania na podstawie obrazów z galerii w telefonie.

Goggles 1.1 jest przeznaczona dla urządzeń z Androidem 1.6 lub nowszym. Aplikację można pobrać z Android Market. Informacje na jej temat da się znaleźć na stronach pomocy Google.

>>> Czytaj: Google ma twórców interfejsu 3D (wideo)


Źródło: Google Mobile Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930