Telewizja cyfrowa: lepsze oferty już pod koniec roku?

05-10-2009, 07:36

Uruchomienie cyfrowej platformy TVP sprawiło, że na rynku pojawi się kolejny gracz, a to oznacza większą konkurencję. Co więcej, rynek polski będzie jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie. W wielu krajach rynek jest podzielony pomiędzy dwóch dostawców telewizji cyfrowej – zauważa Instytut Globalizacji.

W Polsce działa obecnie 5 platform cyfrowych: TVP, Cyfra+, Cyfrowy Polsat, n, Telewizja na kartę. Tyle platform funkcjonuje tylko na rynkach niemieckim i rumuńskim. Czesi i Węgrzy mogą wybrać pomiędzy 4 dostawcami satelitarnymi.

Najczęściej w Europie spotyka się sytuację, gdy rynek podzielony jest pomiędzy dwóch dostawców (tak jest m.in. w Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Nie brakuje krajów z jednym dostawcą (np. Hiszpania, Holandia). Szczegółowo rynek platform satelitarnych w Europie przedstawiono w tabeli poniżej.

Warto przypomnieć, że w planach jest uruchomienie platformy firmy Orange. Jeśli to nastąpi,  Polska będzie liderem rynku pod względem liczby oferentów.

Większa konkurencja oznacza cenową i jakościową walkę o klienta – tłumaczy dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji. – Już w końcu roku należy spodziewać się znacznych obniżek cen i ciekawych ofert promocyjnych – dodaje.

Rynek platform satelitarnych w Europie
fot. Instytut Globalizacji - Rynek platform satelitarnych w Europie

Ponadto Instytut Globalizacji oczekuje, że elementem rewolucjonizującym rynek będzie nieodpłatna satelitarna platforma TVP. Zdaniem Teluka może ona nie tylko zwiększyć popularność cyfrowej telewizji w Polsce, ale znacznie wpłynąć na podniesienie jej jakości.

Obecnie należy spodziewać się lepszej oferty, w tym kanałów high-definition (HD) oraz niższych cen za bogatsze pakiety. Oferenci będą musieli wybrać, czy godzić się na odejście klientów do konkurencji, czy zatrzymać ich u siebie, zwiększając konkurencyjność swoich ofert.

Nie jest wykluczone, że konkurencja doprowadzi do konsolidacji rynku. W miarę jego rozwoju zamiast 6 dostawców zostanie np. 4 – uważają eksperci Instytutu Globalizacji.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy