Teleskop na Księżycu umieszczą dwie prywatne firmy. Misja ma być komercyjna

19-07-2013, 14:35

Pierwszą misję na biegun południowy Księżyca, połączoną z umieszczeniem tam sprzętu do obserwacji kosmosu, ogłosiły dwie firmy. Co ważne, inicjatywa ma także charakter komercyjny.

Badania kosmosu ciągle kojarzą się nam z nauką, nie z biznesem, ale prędzej czy później to będzie biznes. Istotnym krokiem na drodze w tym kierunku może być misja, którą ogłosiły dwie prywatne firmy - International Lunar Observatory Association (ILOA) oraz Moon Express, Inc.

Misja ma być naukowa i komercyjna zarazem. Jej celem jest dostarczenie na południowy biegun Księżyca urządzenia International Lunar Observatory (ILO), które umożliwi ciągłe obserwacje kosmosu z tego dogodnego punktu i będzie podstawą komercyjnych księżycowych systemów komunikacji dla badaczy zawodowych i amatorów. Urządzenie ILO zostanie umieszczone na biegunie przez robotyczny lądownik od Moon Express.

grafika koncepcyjna

Z poziomu bieguna teleskop uzyska dobry widok na kosmos, ale jednocześnie będzie w stanie komunikować się z Ziemią. Świetnie byłoby prowadzić obserwacje z niewidocznej strony Księżyca, ale w tej sytuacji nie byłoby bezpośredniego połączenia z naszą planetą.

Biegun południowy Księżyca jest obszarem niezbadanym. Moon Express ma zamiar wykorzystać misję, aby zbadać ten obszar pod kątem dostępności zasobów mineralnych i wody.

Sonda
Czy misja ILOA i Moon Express się powiedzie?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Najpierw poleci ILO-X

Grafika powyżej przedstawia artystyczne wyobrażenie urządzenia ILO na Księżycu, którego antena ma 2 metry średnicy. Będzie to pierwsze urządzenie umożliwiające prowadzenie obserwacji astrofizycznych z powierzchni Księżyca, ale firmy uczestniczące w misji chcą także rozwoju "nauki obywatelskiej". Teleskop ma być dostępny dla wielu ludzi przez internet.

Zaplanowana misja rozpocznie się na dobre w roku 2015, gdy na Księżyc poleci prekursor urządzenia ILO, określany jako ILO-X. Jest to niewielki teleskop, który umożliwi przetestowanie części sprzętu i oprogramowania ILO na Księżycu. Powodzenie tej pierwszej misji może ułatwić zdobycie funduszy na resztę przedsięwzięcia. Urządzenie ILO-X opisuje dokument, jaki zamieszczamy poniżej.

Nie jest to jedyna zapowiedziana kosmiczna inicjatywa biznesu. Pewien kosmiczny startup ma zamiar... eksploatować planetoidy.

Ilo-x Faq - 28may2013 (d) by di24pl


Źródło: ILOA, Moon Express
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031