Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Telepraca lekiem na małą mobilność Polaków

31-07-2009, 11:49

Oferty telepracy coraz częściej dotyczą zawodów niezwiązanych z informatyką i coraz częściej spotykają się z dużym zainteresowaniem. To dobrze, bo Polacy niezbyt chętnie zmieniają miejsce zamieszkania w celu znalezienia pracy – informuje serwis infoPraca.pl.

W lipcu w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl opublikowano 300 ofert telepracy w różnych zawodach. Stanowiły one około 2% z ponad 17 tysięcy wszystkich aktywnych ogłoszeń w tym miesiącu.

Na jedną ofertę pracy zdalnej aplikowało średnio 58 osób. To o wiele wyższa średnia niż np. w takich branżach, jak telemarketing, gdzie wynosi ona 30 aplikacji, bankowość i finanse, gdzie o jeden etat walczy średnio 15 osób, czy też w informatyce, gdzie na jedną ofertę aplikuje średnio 14 kandydatów.

Serwis zauważa, że telepraca nie jest już domeną zawodów związanych tylko z informatyką. Oferty w e-commerce telemarketingu, telesprzedaży czy w ubezpieczeniach i finansach stanowiły w lipcu około 66% wszystkich ofert pracy zdalnej, a związane bezpośrednio z IT – około 34%. Były wśród nich propozycje pracy dla programistów, grafików komputerowych, ale także dla osób, które aktualizowały bazy danych i administratorów serwisów internetowych.

Według infoPraca.pl praca zdalna może być receptą na niską mobilność zawodową Polaków. Z ankiety przeprowadzonej między kwietniem a majem 2009 wśród użytkowników serwisu, tylko 34% ankietowanych rozważa zmianę miejsca zamieszkania w poszukiwaniu pracy, a 30% podjęcie takiej decyzji uzależnia od wysokości proponowanego wynagrodzenia. 37% uczestników ankiety nie bierze pod uwagę zmiany miejsca zamieszkania podczas poszukiwania pracy.

Mała mobilność Polaków jest wynikiem dysproporcji między zarobkami, a ceną mieszkań. Według danych portalu wynajem.pl obecnie za wynajęcie dwupokojowego mieszkania wraz z opłatami w Warszawie należy zapłacić około 2300 PLN brutto, a w Krakowie 1700 PLN. W przypadku Warszawy stanowi to 69% średniego wynagrodzenia, a w przypadku Krakowa około 51%. Średnie wynagrodzenie według GUS wynosiło w czerwcu 3287 PLN brutto.

Coraz częściej do telepracy przekonują pracodawców oszczędności. Wynikają one ze zmniejszenia niezbędnej powierzchni biurowej, opłat za energię czy też innych kosztów pracy, takich jak choćby ZUS. Często są to oferty pracy na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło.

Firma Cisco, zgodnie z opublikowanym w lipcu raportem zyskuje rocznie dzięki pracy zdalnej oszczędności rzędu 277 mln USD. Około 69% z badanych pracowników tej międzynarodowej korporacji stwierdziło, że telepraca podwyższa ich wydajność, a 75%, że poprawia terminowość ich pracy.

Więcej o Telepracy w Dzienniku Internautów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR







Tematy pokrewne:  

tag telepracatag praca zdalnatag pracatag Polacytag infoPraca.pl