Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Telefon na kartę nie zapewnia anonimowości

17-11-2006, 18:26

Przekonał się o tym pewien szesnastolatek, który dzwoniąc z telefonu pre-paid próbował szantażować mieszkankę Pieniężna.

16-letni Jakub, mieszkaniec gminy Mrągowo, wpadł na pomysł, by - jak twierdzi - dla żartu nastraszyć przypadkową osobę, która posiadała numer telefonu w tej samej sieci co on. Chłopak myślał, że korzystając z telefonu na kartę, nie zastanie namierzony i "dowcip" ujdzie mu bezkarnie.

Dodzwoniwszy się pod wybrany numer poinformował jego właścicielkę, którą okazała się 28-letnia mieszkanka Pieniężna, że podłożył pod jej mieszkaniem bombę i zdetonuje ją, jeśli nie otrzyma 40 tys. zł. okupu.

Kobieta nie zamierzała się poddawać groźbom i poinformowała policję o całej sprawie. Po ewakuacji mieszkańców bloku, w którym mieszkała szantażowana kobieta, funkcjonariusze stwierdzili, że na szczęście był to fałszywy alarm. Rozpoczęli zatem poszukiwania sprawcy pogróżek.

Wkrótce namierzyli młodego "dowcipnisia". Z tłumaczeń Jakuba wynika, że cała ta sprawa to głupi żart - chłopak nie zdawał sobie sprawy, że dzwoniąc z telefonu pre-paid nie pozostaje anonimowy i można ustalić miejsce jego pobytu. Teraz stanie przed sądem dla nieletnich.

Policjanci przypominają, że za fałszywe powiadomienie o podłożeniu ładunku wybuchowego może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Podejrzany o takie przestępstwo musi liczyć się także z tym, że będzie zobowiązany do pokrycia kosztów działania służb ratowniczych w czasie akcji.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Policja.pl