Technologie przyszłości, a ochrona przed smogiem

01-02-2018, 04:48

Smog to problem, który wciąż wydaje się nie mieć prostego rozwiązania. Co nie oznacza, że jesteśmy skazani z góry na porażkę. Wynalazcy z całego świata prześcigają się w nowatorskich pomysłach, które sprawią, że będziemy oddychać czystszym powietrzem. Oto kilka z nich, które w przeciągu najbliższych lat mogą pomóc nam poczuć się lepiej i zdrowiej.

smog

Technologie przyszłości

W największych miastach (jak Warszawa), główną przyczyną powstawania smogu nie są fabryki, ani nawet palenie w piecach gorszej jakości węglem, a spaliny pochodzące z samochodów osobowych. Z pomocą przychodzi technologia wykorzystywana w łodziach podwodnych. Mimo że brzmi to jak wynalazek z powieści science-fiction, może nam on pomóc w prosty sposób ograniczyć emisję spalin nawet o 80%. Małe pudełeczko instalowane pod maską auta dzięki wykorzystaniu wodoru w procesie spalania, nie tylko zmniejsza poziom wydzielanych do atmosfery zanieczyszczeń, ale pozwala również na ograniczenie zużycia paliwa do 25%.

O ile to możliwe, warto jak najczęściej korzystać z komunikacji miejskiej. Niestety przystanki bywają często najbardziej zanieczyszczonymi punktami na mapie miasta. To właśnie przy kilku z nich w Londynie zamontowane zostały specjalne panele, które oczyszczają powietrze wokół siebie nawet na poziomie 97%.

Żywopłoty zamiast drzew

Kiedy w 2017 roku Londyn osiągnął krytyczny poziom zanieczyszczenia powietrza, zaczęto się zastanawiać nad nowymi technologiami, które pomogłyby w jego ograniczaniu. Stolica Wielkiej Brytanii jest obecnie jednym z przodujących miast jeśli chodzi o poszukiwanie rozwiązań w walce ze smogiem. Naukowcy z tego kraju już od dawna mówią o konieczności sadzenia jak największej ilości żywopłotów. Ich zdaniem stanowią one lepszą barierę przed smogiem niż drzewa. Podobną rolę mogą spełniać niektóre odmiany mchów, które wynalazcy wykorzystali konstruując specjalne panele. Ich skuteczność porównywalna jest z 275 drzewami, przy jednoczesnym wykorzystywaniu powierzchni jednego.

Technologia, a ochrona najmłodszych

Maseczki antysmogowe stają się powoli stałym elementem naszego codziennego outfitu. Zdajemy sobie doskonale sprawę z korzyści płynących z ich użytkowania, jednak wciąż brakuje na rynku masek, które sprawdziłyby się w pełni u dzieci. Bywają one dla nich za ciężkie lub niewystarczająco dopasowane. Odpowiedzią mogą być w pełni bezpieczne, a na dodatek wykonane z lekkiego materiału maseczki drukowane z wykorzystaniem technologii drukarek 3D.

Jeszcze większe problemy mają rodzice niemowlaków. Dla najmłodszych antysmogowe maski wiążą się często z ogromnym dyskomfortem. Instalowany w wózeczkach filtr, uruchamiany za każdym razem, kiedy jakość powietrza ulega pogorszeniu, mógłby przyczynić się do rozwiązania dylematów wielu rodziców. Projekt zakłada umieszczenie cichego urządzenia w poduszce dziecka. Co 10 sekund produkowałoby one 1,5 litra przefiltrowanego z zanieczyszczeń powietrza, który stanowiłby jednocześnie barierę przed groźnymi pyłami.

Ochrona przed smogiem w domu

Przed zanieczyszczeniami powietrza warto zabezpieczać się również we własnym mieszkaniu. Istnieją projekty urządzeń zamieniających dwutlenek węgla w tlen, działające niczym rośliny na zasadzie fotosyntezy. Trwają również prace nad ulepszeniem instalowanych w oknach siateczek. Najciekawsze projekty osiągają wyniki kilkukrotnie lepsze niż większość dostępnych obecnie na rynku. Jednak największą ochronę są w stanie zapewnić domowe oczyszczacze powietrza. Ich skuteczność sięga ponad 99%, a same urządzenia produkowane są w coraz bardziej profesjonalnych wariantach. Służą nie tylko filtrowaniu powietrza, ale są w stanie je jonizować, a także chronić alergików przed kurzem, pyłem i sierścią.

Przeglądając nowoczesne technologie, można zacząć z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Wynalazki mające na celu poprawienie jakości powietrza którym oddychamy, pojawiają się w naszym otoczeniu coraz częściej. Widzimy je na naszych ulicach, ale również w domach.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

RSS  


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
« Marzec 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: