Technik eksploatacji portów i terminali – kierunek z dużymi perspektywami

Artykuł sponsorowany 14-05-2018, 10:59

Wybierając kierunek kształcenia po ukończeniu szkoły średniej, większość osób ma na uwadze przede wszystkim perspektywy pracy, ale nie bez znaczenia są także zainteresowania i pasja od wykonywania konkretnego zawodu. Jedną z atrakcyjniejszych jest praca w porcie i na lotnisku. Nie trzeba od razu zostać pilotem Dreamlinera albo kapitanem statku Queen Mary 2, aby realizować swoje pasje i jednocześnie dostawać atrakcyjne wynagrodzenie. Warto pomyśleć o takim zawodzie, jak technik eksploatacji portów i terminali, który daje mnóstwo możliwości. Jak wyglądają codzienne obowiązki technika i gdzie może pracować? Wyjaśniamy!

terminal

Czym się zajmuje technik eksploatacji portów i terminali?

Technik eksploatacji portów i terminali należy do zawodów z branży transportowo-logistycznej. Nie dotyczy więc wyłącznie pracy na lotniskach i w portach, jak sugeruje nazwa, ale wszędzie tam, gdzie konieczne jest posiadanie wiedzy logistycznej – z zakresu magazynowania, załadunku, przeładunku i rozładunku, transportu dalekiego i wewnętrznego, obsługi pasażerów i transportu pasażerskiego oraz prowadzenie dokumentacji m.in. eksploatacyjnej.

W zależności od rodzaju miejsca pracy, technik eksploatacji portów i terminali na co dzień zajmuje się:

 • planowaniem i wykonywaniem prac, które dotyczą eksploatacji portów i terminali,
 • organizowaniem prac z zakresu eksploatacji środków transportu i obsługi podróżnych,
 • organizowaniem pracy związanej z magazynowaniem, składowaniem oraz przeładunkiem towarów i ładunków w portach i terminalach, a także prowadzeniem dokumentacji z tego zakresu,
 • nadzorowaniem prac z zakresu ważenia ładunków, sortowania i etykietowania,
 • organizacją prac pomocniczych (czyszczenie, uszczelnianie, przykrywanie i odkrywanie wagonów, otwieranie i zamykanie ładowni statków) wykonywanych dla jednostek transportu dalekiego,
 • pobieraniem i zdawaniem sprzętu przeładunkowego, a także dbaniem o jego dobry stan, poprzez zlecanie naprawy i konserwacji sprzętu,
 • optymalizowaniem rozmieszczenia załadunku w ładowniach statków i samolotów,
 • organizowaniem przewozów w obrębie konkretnych portów i terminali.

Aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania powyższych obowiązków, konieczna jest nauka na jednym z kierunków, które przygotowują do pracy w charakterze technika eksploatacji portów i terminali lotniczych.

 

Technik eksploatacji portów i terminali – nauka

W szkołach policealnych Żak, na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali, można nauczyć się wszystkiego, co jest niezbędne do wykonywania tego niecodziennego zawodu. W przypadku tej konkretnej szkoły, nauka trwa 2 lata i kończy się otrzymaniem świadectwa Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz tytułu zawodowego: Technik eksploatacji portów i terminali.

W trakcie intensywnych dwóch lat nauki, można zdobyć wiedzę m.in. z zakresu:

 • obsługi magazynów i procesów magazynowych w portach i terminalach,
 • obsługi podróżnych w portach i terminalach,
 • eksploatacji środków transportu,
 • podstaw przedsiębiorczości,
 • transportu w portach i terminalach,
 • podstaw organizacji portów i terminali,
 • języka obcego w eksploatacji portów i terminali.

Tego rodzaju nauka doskonale przygotowuje do pracy w charakterze technika eksploatacji portów i terminali. Więcej szczegółowych informacji na temat kierunku w szkole policealnej Żak, można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-eksploatacji-portow-i-terminali.

Co ciekawe, ukończenie kierunku Technik eksploatacji portów i terminali może być początkiem dalszej edukacji  i zdobywania doświadczenia w pokrewnych zawodach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełnić naukę na tym kierunku z innymi, np. Zarządzanie w transporcie lotniczym, Teleinformatyka czy Budowa lotnisk. Takie rozwiązanie daje jeszcze więcej możliwości i atrakcyjnych perspektyw pracy.

 

Perspektywy pracy

Dobre przygotowanie do pracy w roli technika eksploatacji portów i terminali, pozwala znaleźć zatrudnienie w wielu interesujących miejscach. Co ważne, ten konkretny zawód należy do grupy tzw. Eurozawodów, dlatego bez przeszkód pozwala na znalezienie pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wśród licznych możliwości, jakie ma przed sobą technik eksploatacji portów i terminali, jest praca w:

 • liniach lotniczych jako stewardessa lub steward,
 • terminalach lotniczych, samochodowych i kolejowych,
 • portach morskich i rzecznych,
 • przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjnych,
 • agencjach obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych,
 • w jednostkach służb mundurowych, np. w wojsku i straży pożarnej.

Świetne perspektywy pracy dla technika eksploatacji portów i terminali wiążą się nie tylko z pełnieniem ciekawych i angażujących obowiązków na co dzień, ale też z równie atrakcyjnym wynagrodzeniem.


Źródło: Artykuł sponsorowany. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.