Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wiele mówi się o tym, iż odbiorcy w naszym kraju bardzo cenią sobie węgiel sprowadzany z Rosji. Sporo uwagi poświęca się jakości tego surowca, jednak głównym czynnikiem decydującym o takim, a nie innym wyborze są oczywiście niższe koszty.

Wydobycie czynnikiem napędzającym sprzedaż

W tym miejscu należy podkreślić fakt, iż węgiel rosyjski jest atrakcyjnym materiałem głównie dla przedsiębiorstw niewielkich, dla których każde oszczędności są kwestią, której po prostu nie mogą bagatelizować. Nie należy zapominać również o gospodarstwach domowych. Obecnie w naszym kraju istnieje mnóstwo domów, które "zasilane" są za pomocą węgla, dlatego jego cena często ma ogromne przełożenie na domowy budżet wielu rodzin.

A możliwości zaoszczędzenia pieniędzy są naprawdę spore. Jak wskazują wyliczenia, koszt wydobycia węgla w Rosji jest średnio trzy razy niższy w porównaniu do kopalń zlokalizowanych w Polsce. Dlaczego się tak dzieje?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż warunki geologiczne panujące w wielu miejscach, w których zlokalizowany jest węgiel w Rosji są naprawdę bardzo przyjazne. Zgodnie z danymi udostępnianymi przez firmę SRK Consulting, rosyjski węgiel w 118 przypadkach umiejscowiony jest w pojedynczych złożach. Do tego należy dodać również 22 zagłębia.

Większość tych miejsc umożliwia zastosowanie sprzyjającej metody wydobycia. Mowa w tym miejscu oczywiście o metodzie odkrywkowej. Na czym ona polega? Większość z nas proces wydobywania węgla utożsamia z rzeszą górników, którzy przy pomocy specjalnej windy zjeżdżają kilkaset metrów pod ziemie, gdzie pracują w naprawdę ciężkich warunkach. Trudno się temu dziwić, ponieważ w Polsce tego typu metody są dominujące. W przypadku metody odkrywkowej proces wydobycia odbywa się natomiast na powierzchni, górnicy nie muszą więc udawać się pod ziemię.

Węgiel wydobywany jest warstwowo - odkrywane są bowiem kolejne warstwy węgla, co przekłada się na to, iż miejsce wydobycia przypomina po pewnym czasie schody. Jak wykazuje praktyka, sposób ten jest najtańszy. Koszty często są kilkukrotnie niższe w porównaniu chociażby do metody głębinowej.

W przypadku kopalń zlokalizowanych w naszym kraju, firmy wydobywcze muszą inwestować olbrzymie kwoty w budowę profesjonalnego sprzętu, który wchodzi w skład tak zwanej infrastruktury podziemnej. Wszystko to sprawia, że koszt wydobycia jednej tony węgla w Polsce oscyluje w granicach od 200 do nawet 380 złotych.

Jak to wygląda natomiast w Rosji? Ogólny koszt jednej tony rzadko przekracza 80 złotych, a więc średnio jest on o 4, a nawet o 5 razy niższy w porównaniu z naszym krajem. Oczywiście na koszt wydobycia przekłada się nie tylko stosowana metoda.

Należy bowiem podkreślić również fakt, iż rosyjskie kopalnie bardzo rzadko budują sortownie węgla, co oczywiście kosztuje. Przeważnie jest on od razu pakowany i wysyłany do odbiorców. Dzięki temu producenci działający u naszych sąsiadów nie muszą martwić się wielkimi wydatkami. W Polsce sortownie są natomiast na porządku dziennym.

Wszystko to sprawia, że sprzedaż węgla do Polski przekracza obecnie 6 milionów ton rocznie. Nie ma się jednak co temu dziwić, gdyż cena, jaką firmy i gospodarstwa domowe muszą zapłacić za każdą tonę surowca jest często kilkukrotnie niższa aniżeli to, z czym mamy do czynienia w naszym kraju. Na sytuację te przekłada się również niższa stawka podatku VAT (w Rosji wynosi ona 15 procent), a także redukcja kosztów transportu, które pokrywa państwo. Wszystko to sprawia, że import węgla rosyjskiego jest opłacalny.

Konsultacja: www.kinvestments.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E






fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik