Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Tanie laptopy dla Libii od Intela i Microsoftu

31-10-2007, 11:15

Firmy Intel i Microsft dostarczą 150 tys. tanich laptopów do Libii. Zostaną one wykorzystane do wspierania edukacji biednych dzieci. Również tani laptop od Asusteka szykuje się do wejścia na rynek. Można śmiało mówić o rynku tanich laptopów, na którym OLPC nie jest jedyny.

Jak podaje agencja Reuters, Microsoft i Intel dostarczą do Libii 150 tys. maszyn marki Classmate PC. Nie wiadomo dokładnie ile Libia za komputery zapłaci, ale jest pewne, że zakup nie będzie w żaden sposób dotowany.

Cena laptopów Classmate PC kształtuje się w okolicach 200 USD. Do takiej sumy kilka dni temu zdrożał słynny OLPC, kiedyś szumnie nazywany "laptopem za 100 USD". Teraz można odnieść wrażenie, że przewidywania cenowe Intela były bardziej realne niż koncepcje prof. Negroponte.

Rzeczniczka Intela Agnes Kwan ujawniła również, że kolejnym odbiorcą komputerów Classmate PC będzie Nigeria. Nie wiadomo ile maszyn kraj ten zamówi i w jakie oprogramowanie będą one wyposażone. Tu trzeba dodać, że na tanim laptop od Intela da się zainstalować systemy Windows i Linux.

Na rynek tanich laptopów dla biednych krajów dynamicznie wchodzi również Asustek z komputerem Eee PC, który po raz pierwszy zaprezentowano w czerwcu. Eee PC w przeciwieństwie do OLPC ma być dostępny powszechnie, a nie tylko w ramach specjalnych programów sprzedaży.

Pierwsza wersja taniego laptopa od Asusteka trafiła na sprzedaż w Hong Kongu i Tajwanie w cenie 340 USD za sztukę. Pierwszego listopada produkt ma trafić do sklepów w USA. Później pojawi się w Europie, najpierw w Niemczech.

Przedstawiciele Asusteka ciągle powtarzają, że cena tego urządzenia spadnie jeszcze do obiecanych 200 USD. Podobno obecnie jednym z największych problemów w jej obniżeniu są podatki. Jeśli rządy państw zainteresują się zakupem Eee PC dla celów edukacyjnych, obciążenia podatkowe będą mniejsze. Eee PC może się więc stać kolejnym, poważnym konkurentem OLPC.

Można odnieść wrażenie, że projekt OLPC stracił prym przez wciąż rosnące ceny i konkurencję. Z drugiej strony trzeba przyznać, że gdyby nie pomysł i upór profesora Negroponte, nie mielibyśmy dzisiaj tylu producentów tanich laptopów dla biednych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Reuters, InfoWorld