Tani internet mobilny, wrzesień 2009 - raport Verivox

30-09-2009, 01:45

Która z najtańszych ofert mobilnego internetu czterech czołowych operatorów jest najkorzystniejsza dla polskich klientów indywidualnych? Wiele zależy od potrzeb, sposobu wykorzystania oraz zawartej umowy przekonują twórcy raportu Tani internet mobilny, wrzesień 2009 - firma Verivox.

Decydując się na zakup taniego mobilnego dostępu do internetu, przed wyborem oferty warto sobie zadać kilka pytań, m.in.: Na ile intensywnie mogę korzystać z sieci, jeśli na internet chcę przeznaczyć nie więcej niż 50 zł miesięcznie? Ile będę musiał/a dopłacić, jeżeli zdecyduję się na wyższy limit transferu danych? Czy podpisanie umowy na dłuższy okres jest dla mnie opłacalne?

Próby udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania podjął się serwis Verivox, którego redaktorzy dokonali analizy najtańszych ofert na polskim rynku mobilnego dostępu do internetu. Pod uwagę wzięte zostały oferty dostępu w technologii UMTS (HSDPA/HSPA/HSPA+). Twórcy raportu radzą, by przed podjęciem decyzji o wyborze spróbować dokonać oceny własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości.

Limity danych na początek

Redaktorzy Verivox zwracają na początku uwagę, że oferty mobilnego dostępu do internetu wciąż zawierają limity transferu danych. Pierwszym krokiem potencjalnego klienta powinno być zatem określenie, jak intensywnie korzysta z internetu. Verivox pokusił się o dokonanie podziału użytkowników według tego, jak duży transfer danych mogą miesięcznie wygenerować:

300MB-3GB - taki transfer mogą - zdaniem twórców raportu - generować w ciągu miesiąca osoby korzystające głównie z poczty e-mail oraz serwisów informacyjnych, a także początkujący internauci (ci ostatni jednak, ze względu na brak doświadczenia i stosownej wiedzy, a także chęć sprawdzania wszystkiego co pod myszkę podchodzi, mogą jednak dosyć szybko przekroczyć wskazane limity - przyp red.)

4-8GB to miesięczne parametry wykorzystania transferu, które zdaniem Verivox mogą charakteryzować zaawansowanych internautów, którzy od czasu do czasu przesyłają/pobierają pliki multimedialne bądź duże dokumenty, umiarkowanie korzystają z multimedialnych stron www oraz komunikatorów głosowych;

10-26GB - przedział zarezerwowany dla wymagających internautów, intensywnie korzystających z multimediów dostępnych w sieci www, często przesyłający/pobierający pliki o dużej objętości.

Czas związania się umową

Na rynku dostępne są oferty z czterema wariantami okresu lojalnościowego. Umowę możemy podpisać na okres 12, 18, 24 lub 36 miesięcy. Redaktorzy Verivox przypominają, że wybór długości trwania umowy będzie miał wpływ nie tylko na wysokość miesięcznych kosztów – z reguły im dłuższy okres lojalnościowy, tym niższy miesięczny abonament – ale również na cenę modemu oraz wachlarz dostępnych opcji limitu transferu.

Z drugiej strony warto zauważyć, że ceny na rynku internetu mobilnego oraz oferty dosyć szybko ulegają zmianie i to na korzyść dla klienta. Zatem wiązanie się na zbyt długi okres będzie raczej - z perspektywy czasu i wydanych na usługę pieniędzy - najdroższą dla klienta opcją.

Limity transferu danych przy abonamentach rzędu 50, 75 i 100 zł miesięcznie

Limit transferu danych jest w przypadku internetu mobilnego parametrem kluczowym - twierdzi serwis Verivox. To bowiem, ile danych będzie w stanie przesłać użytkownik internetu z i od sieci, bezpośrednio określa jego aktywność w sieci.

Miesięczny budżet w maksymalnej wysokości 50 zł powinien wystarczyć według Verivox zarówno dla osób początkujących, korzystających głównie z serwisów informacyjnych, jak i zaawansowanych internautów od czasu do czasu wymieniających się plikami multimedialnymi w sieci. Nie przekraczając tej kwoty możemy cieszyć się miesięcznym limitem transferu od 300 MB do 1,5GB, zależnie od operatora. Cenę miesięcznego abonamentu możemy kształtować wybierając odpowiednią długość okresu, na który zwiążemy się umową z operatorem.

Średnie koszty miesięczne dla najtańszych ofert internetu mobilnego
fot. Verivox - Średnie koszty miesięczne dla najtańszych ofert internetu mobilnego
Dysponując kwotą 75 zł miesięcznie możemy już co najmniej 2-krotnie zwiększyć limit pobieranych i wysyłanych danych. Przy umowie na 18 miesięcy nawet do 10GB. 

Zwiększenie budżetu o dodatkowe 25 zł, do kwoty 100 zł miesięcznie, nie zmieni znacząco naszych możliwości w zakresie wielkości limitu. Możemy natomiast, kupując internet z limitem 10GB, skrócić okres zobowiązania do 12 miesięcy.

Cena kontra limit i okres umowy

Najtańszą opcją, w przypadku umowy na rok, nie jest jednak, jak można by się spodziewać, 0,5 GB, a opcja z limitem dziesięciokrotnie wyższym - informuje Verivox. Za Play Online 5 GB zapłacimy średnio 47,33 zł, czyli 3,84 zł mniej niż za Orange Free 39,5. Jeśli jednak jest nam potrzebny wyższy limit transferu, musimy się przygotować na wydatek min. 30 zł wyższy. W przedziale 6 GB – 10 GB najtańsza jest tym razem oferta iPlus Superwyprzedaż 6 GB, ale tylko o 1,58 zł tańsza od Play Online 10 GB.

W przypadku umów na 18 miesięcy jedynie Play - zdaniem Verivox - oferuje internet mobilny z tą długością zobowiązania. Tutaj najlepszym rozwiązaniem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych internatów jest Play Online 5 GB – 1,27 zł tańsze od opcji z limitem 2 GB.

Rozważając umowę na 24 miesiące mamy do wyboru aż 14 opcji limitu transferu. Ceny rosną tutaj w miarę równomiernie ze wzrostem limitu, są jednak dwa wyjątki. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tym przedziale cenowym jest iPlus weź na próbę 2GB, za który zapłacimy 51,18 zł, czyli 60 gr drożej od Blueconnect 49 1,5GB i 1,40 zł taniej od Orange Free Standard 1GB. Drugi wyjątek dotyczy opcji z limitami 12 GB, 14 GB i 16 GB, gdzie koszty maleją wraz ze wzrostem limitu. Najtaniej zapłacimy za iPlus weź na próbę 16GB – 103,09 zł to 29,12 zł mniej od kwoty, jaką zapłacimy za Orange Free Platinum 12GB.

Umowa na 36 miesięcy daje dużo mniej możliwości wyboru limitu od umowy 2-letniej, ale właśnie w tym przedziale możemy zakupić najtańszy na rynku - biorąc pod uwagę opłaty miesięczne w stosunku do oferowanego limitu - internet mobilny.

Jak wynika z raportu Verivox wybranie najdłuższej umowy (36 m-cy zamiast 24 m-cy) nie jest opłacalne - przyniesie nam marginalne oszczędności (max. 2,69 zł) bądź też jeszcze będziemy musieli do tego dopłacić (nawet 46,80 zł), co jest w sumie ewenementem w sytuacjach tak długiego wiązania się z dostawcą usługi. Jeśli szukamy niskich miesięcznych opłat najbardziej korzystny jest w tej sytuacji wybór umowy na 2 lata.

Szczegóły na stronach Verivox i w raporcie Tani internet mobilny. Analiza ofert dla klientów indywidualnych.


Źródło: Verivox
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy