Takie będą smartfony-składaki. Ara udostępnia MDK

10-04-2014, 15:15

Projekt Ara, w ramach którego powstają smartfony-składaki, udostępnił zestaw informacji dla producentów. Można pobrać te dokumenty i zobaczyć, jak różnorodne mogą być modularne smartfony.

Już w październiku ubiegłego roku mówiono, że Motorola w ramach projektu Ara chce stworzyć smartfony-składaki. Dzięki temu moglibyśmy wymieniać w swoich smartfonach poszczególne podzespoły i moglibyśmy składać smartfony na miarę swoich potrzeb. Co prawda Motorola została odsprzedana przez Google firmie Lenovo, ale projekt Ara przetrwał i jest wciąż prowadzony przez Google.

Jest MDK!

Teraz projekt doczekał się ważnej "aktualizacji". Na jego stronie opublikowano zestaw informacji dla twórców modułów, czyli Module Developers Kit. Jest to dość szczegółowy opis warunków technicznych, które mają spełniać elektroniczne "klocki" będące częściami nowych smartfonów.

W tym miejscu warto przypomnieć, że smartfony Ara mają się składać z "endoszkieletu", na którym będą umieszczone poszczególne moduły. Będą trzy rodzaje endoszkieletów - małe, średnie i duże. Obrazek pokazuje jakie urządzenia będą mogli złożyć użytkownicy.

zrzut z MDK

Obraz powyżej pokazuje możliwości dotyczące przedniej części obudowy. Z tyłu ułożenie poszczególnych modułów może być jeszcze bardziej złożone.

zrzut z MDK

Użytkownicy będą mogli dodawać zarówno moduły o charakterze podstawowym (np. Wi-Fi) jak i bardzo specjalistyczne (np. kamera termowizyjna). Te moduły będą mogły pochodzić od różnych producentów, ale będą musiały spełnić określone wymagania np. co do rozmiaru. W wyjątkowych przypadkach będą możliwe odstępstwa np. kamera termowizyjna może być grubsza.

zrzut z MDK

Projekt przewiduje też stosowanie takich modułów, które będą wychodzić poza standardowe wymiary obudowy. Mogą to być np. moduły do monitorowania stanu zdrowia, doczepiane tylko w celu wykonania konkretnego zadania.

zrzut z MDK

Sonda
Podoba Ci się idea smartfona składaka?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Trzeba przyznać, że idea projektu Ara zaczyna się krystalizować. Firma Google wie, że musi do niej przekonać deweloperów. W dniach 15-16 kwietnia ma się odbyć konferencja, której tematem będzie udostępnione MDK. Planowane są kolejne tego typu konferencje, a firma Google chce przyciągnąć deweloperów różnego rodzaju, od wielkich producentów OEM począwszy, na startupach skończywszy.

Na koniec proponujemy film, który projekt Ara wydał na początku kwietnia.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930