Kiła to obecnie najbardziej rozpowszechniona choroba weneryczna, która występuje znacznie częściej niż HIV. Syfilis to cicha epidemia, przenoszona drogą płciową. Wynika to z faktu, że na 12 mln nowych zachorowań rocznie – wykrywa się tylko kila procent z nich. Infekcja prowadzi nie tylko do zmian na narządach płciowych, ale przede wszystkim do zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych i groźnych powikłań. Guzy powstające na wątrobie i płucach, zapalenie opon mózgowych, zaburzenie pracy serca czy ślepota to tylko niektóre z konsekwencji nieleczonej kiły. Nie bez powodu wprowadzono do aptek szybki test na kiłę z krwi.
Od kilu lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby chorych na kiłę - obecnie każdego roku zaraża się nią 10 tys. nowych osób! Niestety, zbyt mała ilość z nich zdaje sobie sprawę z roli regularnych badań krwi. Z tego względu, coraz więcej pacjentów ma powikłania zdrowotne związane z niewyleczoną infekcją.
Należy zacząć od tego, że infekcja może rozwijać się nawet kilka – kilkanaście lat od momentu zakażenia. Objawy wczesnej kiły to głównie tzw. objaw pierwotny – czyli zmiana w postaci owrzodzenia. Wrzód pojawia się po około 3 tygodniach w miejscu, gdzie bakterie przedostały się do organizmu. Mogą to być narządu płciowe, ale również błona śluzowa ust, odbytu czy wargi.
Nie u wszystkich osób jednak taka zmiana wystąpi. Dlatego zdecydowana większość nosicieli nie zdaje sobie sprawy z rozwijających się powikłań. W zależności od umiejscowienia bakterii wywołujących kiłę oraz od czasu trwania choroby obserwuje się zmiany w prawie wszystkich organach chorego.
Pierwsze miesiące po zakażeniu najczęściej prowadzą do zmian zewnętrznych. Wielu pacjentów o chorobie dowiaduje się od podczas wizyty u dermatologa. U chorych bardzo często rozwijają się liczne zmiany skórne. Może dochodzić również do powstania bielactwa czy ogniskowego łysienia. Powstające w przebiegu infekcji przeciwciała mogą powodować również zatory w naczyniach krwionośnych.
Niestety po kilku latach od zakażenia powikłania stają się dużo bardziej poważne. Kiła może prowadzić do powstania guzów w obrębie narządów wewnętrznych m.in. w płucach czy wątrobie. Obserwuje się również zmiany kostne, najczęściej w okolicach piszczeli, łopatek, mostka i czaszki.
Na te powikłania najczęściej chorują osoby, u których kiła rozwijała się przez ponad dekadę. Pacjenci przez ponad 10 lat mogą nie obserwować żadnych niepokojących symptomów. W tym czasie bakterie powodują zmiany w naczyniach krwionośnych (np. powstanie tętniaków) i sercu. Bardzo groźne są również zaburzenia neurologiczne takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, paraliż czy możliwość wystąpienia udaru.
Pierwsze podstawowe badanie w kierunku kiły polega na wykrywaniu przeciwciał w krwi - czyli cząsteczek, które organizm produkuje w wyniku infekcji. W laboratorium można wykonać tzw. badanie VDRL, badanie USR lub inny test w kierunku kiły. Niestety badania na choroby weneryczne, w tym kiłę stanowią duży problem dla pacjentów. Jest to związane ze stresem i wstydem przed wizytą w laboratorium lub u lekarza.
Z pomocą przychodzi szybki test na kiłę z krwi do wykonania w domu
Badanie tego typu można kupić w aptece i wykonać samodzielnie z krwi pobranej z nakłucia palca!
Wynik uzyskuje się po 10 minutach. Szybkie testy na kiłę od lat są wykorzystywane przez laboratoria, szpitale i indywidualnych lekarzy. Teraz pacjent może wykonać tego typu test samodzielnie.
Kiedy można wykonać test?
Badania z krwi można wykonać już po 14 dniach od momentu potencjalnego zakażenia. Nie ważne czy pacjent ma wczesną kiłę, czy wieloletnie przewlekłe zakażenia – szybki test jest ultraczuły i wykryje wszystkie stadia choroby.
To zawsze lepsze niż nieświadomość o chorobie i co za tym idzie - niebezpieczeństwie groźnych dla zdrowia powikłań.
Jeżeli wynik testu okaże się pozytywny - należy udać się do lekarza.
W zależności od fazy infekcji lub występujących objawów lekarz decyduje o typie antybiotyku, jego dawce i czasu trwania kuracji. Pamiętaj, im wcześniej wykryta infekcja, tym szansa na skuteczne leczenie jest większa. Infekcja kiłą nigdy nie ulega „samowyleczeniu”, dlatego aby zapobiec powikłaniom badaj się regularnie.
2019 ważny dla branży cyfrowej i rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce
Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).
Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.
Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.
|
|
|
|
|
|
|
|
Serwisy specjalne: |